Прилагането на хормонозаместителна терапия при менопауза (ХЗТ) има противоречива слава. Някои я признават като средство на първи избор за овладяване на менопаузални симптоми, други я отричат напълно. Каква е и къде е истината? Ще намерите отговорите в следващите редове.
Основните рисковете от хормонозаместителна терапия при менопауза
До 2002 г. хормонозаместителната терапия, особено лечението с естроген-гестаген, се препоръчва като средство на първи избор за овладяване на невровегетативни менопаузални смущения. Впоследствие обаче се оказва, че продължителната употреба на синтетични хормони има противопоказания и крие сериозни рискове за здравето от:
- Сърдечно-съдово заболяване
- Цереброваскуларен инцидент (инсулт)
- Кръвни съсиреци (тромби)
- Злокачествено заболяване на млечната жлеза
Нивото на риска зависи от
Възрастта
Жените, започнали хормонална терапия след 60-годишна възраст или 10 години след настъпване на менопауза, са изложени на по-висока опасност от нежелани последици за здравето. При тези обаче, които са на ХЗТ преди да навършат 60 години или на 10-та година от началото на менопаузата, ползите надвишават потенциалните вреди.
Видa на хормоналната терапия
Опасностите от хормоналната терапия варират в зависимост от това дали се приема само естроген, или естроген с прогестерон, вида на естрогена, начинът на прием и дозата.
Фамилната анамнеза и миналите заболявания
Наследствената предопределеност и личната медицинска история са други важни фактори, които оказват влияние върху здравето при започването на ХЗТ.
Ето кога е подходящо да се прилага хормонозаместителна терапия при менопауза
Назначаването на ХЗТ е удачно при:
- наличие на умерени до тежки горещи вълни и нощно изпотяване
- сухота, сърбеж и парене в интимната област
- дискомфорт и болка по време на секс
- деменция и промени в настроението
- ранна менопауза (преди 45 години) или хирургична меномауза (отстраняване на яйчниците, отстраняване на матката)
Разумна алтернатива на хормонозаместителна терапия при менопауза
Всички жени, при които има медицински противопоказания за ХЗТ, могат да разчитат на фитоестрогените, за да възстановят хормоналния баланс в организма. Както подсказва наименованието, фитоестрогените са природен аналог на основния женски полов хормон естроген. Научно доказано е, че приемът им:
- намалява менопаузалните смущения в 70% от случаите
- води до понижение на костната загуба с 49% (хормонозаместителната терапия няма ефект върху костното здраве и не е подходяща при остеопения и остеопороза)
- минимизира риска от сърдечно-съдови заболявания с 20%
Оптимално количество високопречистени фитоестрогени от Червена детелина и Сребърна свещичка се съдържат в 4-те основни продукта от фамилия Феминорм:
- Феминорм/Feminorm®
- Феминорм Дуо/Feminorm® Duo
- Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night
- Феминорм Остео/ Feminorm® Osteo
Фитоестрогените във всеки един от посочените продукти свързват избирателно естрогенните рецептори и стимулират тяхната активност, като при това не потискат производството на собствени естрогени в организма. Нивото на естрогена се нормализира и симптомите на менопауза се овладяват. Качеството на живот се повишава и усмивката отново се появява на лицето на дамите.