Перименопаузата (пременопауза, периодът преди менопауза) може да е силно рискова за жените, които се борят с негативното възприятие за тялото. За това предупреждават изследователи в скорошно проучване, публикувано в сп. Menopause.
Съгласно резултатите неудовлетвореността от тялото е сред основните рискови фактори за поява на хранителни разстройства при пременопаузални жени.
Перименопаузата и хранителните разстройства – има връзка
Ниското равнище на телесно възприятие се характеризира с чувство на срам, неудобство или доскомфорт от собственото тяло.
Разстройството на храненето е сериозен психичен проблем. При него се наблюдават както тежки нарушения в хранителните навици, така и вредни мисли и емоции по отношение на храната и образа на тялото.
Най-често хранителното разстройство се развива в юношеска и ранна зряла възраст. Среща се и при мъже, и при жени.
Напоследък има все повече доказателства, че жените на средна възраст са една от най-уязвимите групи. Честотата на разпространение на разстройствата на храненето (особено при жени над 40-годишна възраст) е около 3,5%. Като признаци на неудовлетвореност от модела на хранене са идентифицирани при до 29,3% от жените в тази възрастова група.
Има данни и че сред пременопаузалните жени има най-високи нива на неадекватно хранително поведение (маниакално броене на калории и консумиране предимно на диетични храни).
Въпреки оскъдните доказателства изследователите смятат, че има връзка между някои симптоми на перименопауза (понижено настроение, депресия, умора) и хранителните разстройства
Проучването, за което стана въпрос в началото, изследва симптомите на хранително разстройство в перименопауза и ранна постменопауза (периодът след менопауза). Изследователите използват статистически модели за мрежови анализ. Така сравнят симптомите на разстройство на храненето в посочените два етапа от живота на жената.
„Резултатите се припокриват с тези от проведените изследвания сред хора в ранна зряла възраст. Оказва се, че обсесивната неудовлетвореност от тялото може да доведе до хранителни разстройства и при жени на средна възраст. Страхът от наддаване на тегло и от загуба на контрол върху храненето насочват към разстройство на храненето при пременопаузални жени. Откритието може да се използва за разработване на стратегии за по-добра здравна профилактика на тези жени“. Това отбелязва д-р Стефани Фобион, медицински директор на Северноамериканското дружество по менопауза (NAMS).
Перименопаузата може да мине спокойно и то с изцяло природни средства
Експертите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват на пременопаузалните жени да заложат най-напред на Фемионорм / Feminorm®. Това е най-пълният източник на фитоестрогени на българския пазар. Съдържа 4-те необходими изофлавона (генистеин, дайдзеин, биоканин и формононетин) за разлика от соята и другите фитоестрогени, в която има само 2. Приемът поддържа хормоналния баланс в женския организъм и помага за овладяване на пременопаузалните симптоми.
Калорекс / Calorex® е другият продукт в подкрепа на жените (особено тези с излишни килограми) в пременопаузалния период. Естествената формула с хидроксицитрат и хром пиколинат допринася за намаляване на телесното тегло по естествен и здравословен начин без гладуване.
И двата продукта са напълно безопасни. Подходящи са за продължителен прием. Няма данни за нежелани ефекти.