Сходните симптоми в началото може да объркат дамите дали пропускането на менструация е знак за менопауза или бременност. В годините преди окончателното настъпване на климактериум репродуктивните способности на жената все още са активни. В следващите редове споделяме няколко ценни насоки, които могат да служат като ориентир какво ни очаква.
Пременопауза – какво трябва да знаем?
Пременопаузата са годините преди навлизането в същинска менопауза. Женското тяло се нуждае от този период на адаптация към пълното преустановяване на яйчниковата функция. За същинска менопауза говорим, когато менструацията отсъства в продължение на 12 месеца или повече. Обикновено пременопаузата продължава между три – четири години и може да включва симптоми като горещи вълни, болезнен полов акт, безсъние, промени в настроението и др. През този период менструалният цикъл на жената става нередовен и плодовитостта постепенно намалява. Въпреки че забременяването по време на пременопауза все още е възможно, шансовете са много по-ниски. Навлизането в менопауза е строго индивидуално, но при повечето дами се случва около 50-годишна възраст. Следователно периодът на пременопауза обикновено е около 46-48-мата годишнина на дамите. Някои жени се сблъскват с т.нар. ранна менопауза, когато менструацията прекъсва между 40-45 години. Когато климактериумът настъпи преди 40 годишна възраст, говорим за преждевременна менопауза.
Менопауза или бременност – как да ги различим?
Тъй като симптомите след зачеването и навлизането в менопауза могат да бъдат сходни, е добре дамите да си имат едно наум и при съмнение за бременност да направят тест. Ето кои са най-честите прояви, характерни и за двете състояния:
- Пропускане на менструация
- Умора
- Подуване на корема
- Нарушения на съня
- Промени в настроението
- Покачване на килограми
Добрата новина е, че все пак бременността и менопаузата имат своите отличителни характеристики. Ако скоро сте имали незащитен полов контакт и изпитвате гадене и повръщане, повишена чувствителност на гърдите, обилно вагинално течение и промени във вкусовите предпочитания – то е време за тест за бременност. Ако резултатът е отрицателен, но все още не се чувствате добре, е желателно да се консултирате с лекар. От друга страна вазомоторните смущения, като горещи вълни и нощно изпотяване, вагиналната сухота и болките в ставите са издайнически признаци, че менопаузата наближава.
Природна помощ за жената в пременопауза
Експертите от програма Женско здраве (Femicare) горещо препоръчват на жените в пременопауза да се доверят на Феминорм / Feminorm® за по-лек преход през този деликатен етап от живота. Това е най-пълният източник на фитоестрогени на българския пазар. Съдържа 4-те необходими изофлавона (генистеин, дайдзеин, биоканин и формононетин) за разлика от соята и другите фитоестрогени, в които има само 2. Приемът поддържа хормоналния баланс в женския организъм и помага за овладяване на пременопаузалните симптоми.
Продуктът може успешно да се използва като безопасна алтернатива на хормонозаместителна терапия. Дозира се по 1 капсула от 1 до 3 пъти дневно, след хранене. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Има отлична поносимост и е подходящ за дълговременна употреба. Предлага се в иновативни растителни капсули (VGcaps), които са 100% природни, хипоалергенни и без консерванти. Търсете в аптеките или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.