Аменорея е термин, с който се обозначава продължителната липса на менструация. В случаите, когато първата менструация на млади момичета около 16-годишна възраст закъснява, се говори за първична аменорея. Като по-сериозни обаче се определят случаите на вторична аменорея.
За вторична аменорея се говори, когато липсва цикъл за повече от 3 месеца при жени, които не са бременни и до момента не са имали проблеми с менструацията и нейната периодичност. Състоянието в повечето случаи е преходно и отшумява без никакви последствия. Възможно е обаче да се превърне и в хронично повтарящ се проблем.
Вторична аменорея се среща при жени на всякаква възраст. Затова в настоящата публикация ще разгледаме характерните особености на това специфично състояние. Накрая ще посочим основната препоръка на програма Женско здраве (Femicare) за жените в пременопаузална възраст, които страдат от продължителна липса на менструация.
Вторична аменорея – особености
Вторична аменорея може да се появи вследствие на фактори като:
- нарушен хормонален баланс и дефицит на естроген (най-честата причина)
- проблеми с щитовидната жлеза
- прием на противозачатъчни средства
- възпалителни заболявания в тазовата област
- житейски фактори като прекомерно тютюнопушене, бърза загуба на тегло, стрес
Освен липса на менструация сред симптомите на вторична аменорея се нареждат и физически фактори като:
- поява на акне
- вагинална сухота
- главоболие
- промяна в окосмяването
Вторична аменорея се диагностицира основно с хормонални изследвания. Състоянието се овладява успешно, но от ключово значение е откриването на конкретната подлежаща причина. Както споменахме, най-честата причина за вторична аменорея е нарушаването на хормоналния баланс на женското тяло. С навлизане в пременопауза около 40-та годишнина вероятността от хормонален дисбаланс нараства. В тази възраст са и най-голям процент от жените с вторична аменорея. Най-удачното решение за преодоляване на проблема е справянето с хормоналния дисбаланс и компенсирането на естрогенния дефицит през пременопаузата.
Компенсиране на естрогенния дефицит при вторична аменорея
Вторична аменорея не е опасно състояние, но е препоръчителна лекарска консултация за своевременното й овладяване. Сред безопасните и наложени средства за компенсиране на естрогенния дефицит в пременопаузална и менопаузална възраст са фитоестрогените.
Приемът на фитоестрогени е и най-препоръчваният метод за овладяване на вторична аменорея при жени, които още не са в менопауза. Програма Женско здраве (Femicare) предлага серията продукти Феминорм, съдържащи някои от най-мощните фитоестрогени.
Вторична аменорея и други по-леки менструални оплаквания се овладяват успешно с приема на Феминорм/Feminorm®. Той повлиява естрогенния дефицит както при девойки, така и при жени в пременопауза или същински климактериум.