В първата част на новината отговорихме на два въпроса, с чиито отговори всяка жена в менопауза може да подобри значително както физическото така и емоционалното си състояние.
Във втората част на новината ще ви запознаем с още две важни теми, касаещи жените в този период – пониженото либидо и остеопорозата.
Защо навлизането в менопауза оказва негативен ефект върху либидото?
Естественият спад на естрогените в този период е причина за изтъняване на влагалищната лигавица и поява на вагинална сухота, което води до болезнени интимни контакти. Какво може да се направи в този случай? На първо място е добре жената да обсъди проблема с партньора си. Необходимо е също така да се осъществи консултация със специалист, който ще препоръча най-подходящото решение на проблема.
Как да предотвратим фрактурите през менопаузата?
По време на менопаузата спадат нивата на хормона естроген, който поддържа баланса между процеса на разграждане и формиране на костната маса. Костите губят здравината и плътността си, което увеличава риска от счупвания. Най-честите такива се наблюдават в областта на китката и шийката на бедрената кост. Застрашени от заболяването са жените в менопауза, чиито майки са страдали или страдат от остеопороза, т.е заболяването има наследствен характер.
Състоянието на костите се влошава допълнително ако жената в менопауза употребява тютюневи изделия и алкохолни напитки, не се движи достатъчно и/или страда от недостиг на вит. Д и калций. Ето защо всички жени в менопауза, дори тези, при които не съществува наследствен риск от развитие на остеопороза, е необходимо да осъществят консултация със специалист. В случай на диагностициране на остеопороза той ще насочи жената към режим, който да намали опасността от счупвания, включващ подходящо хранително меню и двигателна активност. Успоредно с него много специалисти препоръчват употребата на природния продукт Феминорм Остео. Той съдържа комбинация от витамин Д и фитоестрогени.
Доказано е, че фитоестрогените понижават риска от фрактури, намалявайки загубата на костната маса с повече от 49%. Техни допълнителни предимства са подобряване на настроението и либидото, повлияване на безсънието, понижаване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания през менопаузата и др. Витамин Д от своя страна модулира активността на остеобластите (клетките, отговорни за костообразуването) и остеокластите (клетките, отговарящи за костната резорбция).
Приемът на Феминорм Остео, съчетан с балансиран хранителен режим и придържане към подходяща физическа активност е един от най-подходящите начини за повлияване на менопузалните симптоми и предотвратяване на остеопоротичните фрактури по време на менопаузата.