Продължителността на менструалния цикъл преди менопауза би могъл да отразява сърдечното здраве и бъдещия риск от сърдечни заболявания. Това съобщават изследователи в изданието на сп. Menopause от 13 октомври 2021 г.
Повече за ролята на менструалния цикъл преди менопауза като маркер за сърдечно-съдовия риск
„Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смърт при жените. Рискът от развитието им значително се увеличава при дамите на и над средна възраст. Това ни накара да заподозрем, че менопаузата може да допринася за появата на сърдечни нарушения“. Думите са на главната авторка на изследването д-р Самар Ел Худари, която е доцент по епидемиология в университета в Питсбърг, САЩ.
За да изследват връзката между менопаузата и сърдечното здраве д-р Ел Худари и колегите ѝ:
- анализират данни на 428 американски жени в зряла възраст, които са част от национално проучване в САЩ
Направеният анализ показва, че:
- около 62% от участничките имат сравнително стабилен менструален цикъл преди настъпване на менопаузата
- 16% са с увеличена продължителност на цикъла 5 години преди менопаузата
- 22% са с увеличена продължителност на менструацията 2 години преди влизане в менопауза
При направено сравнение се оказва, че…
- жените със стабилен менструален цикъл и с късно увеличаване на продължителността на цикъла имат по-добри маркери за артериална ригидност, респективно по-нисък риск от сърдечни заболявания
- жените с ранно увеличение на продължителността на цикъла имат лошо артериално здраве, съответно по-висок риск от сърдечно-съдови болести
Учените отдават резултатите на факта, че промените в менструалния цикъл в предменопаузалния период отразяват нивото на естроген в женския организъм. Припомняме, че основният женски полов хормон влияе пряко върху здравето на сърдечно-съдовата система.
„Резултатите от проучването са важни, защото ясно показват, че не можем да третираме всички жени в преход към менопауза еднакво. Менструалният цикъл в пременопаузата е индивидуален за всяка жена и по всички личи, че е маркер за съдовото здраве. Това разширява инструментите, които разработваме за оценка на риска от сърдечно-съдови заболявания. И не на последно място – доближава ни до персонализиране на стратегиите за превенция“, завършва д-р Ел Худари.
За стабилен цикъл преди менопауза и по-добро сърдечно здраве в менопаузалния период специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват…
Феминорм/Feminorm® – най-пълният източник на фитоестрогени (природни аналози на естрогена) на пазара у нас. Всяка капсула доставя стандартизиран екстракт от листа на Червена детелина (Trifolium pratense) 250 mg, съответстващ на 20 mg изофлавони. Продуктът съдържа 4 изофлавона – генистеин, дайдзеин, биоканин и формононетин. За разлика от него соята и останалите предлагани фитоестрогени имат едва 2 от необходимите изофлавони.
Попадайки в организма, фитоестрогените в продукта възстановяват хормоналния баланс и нормализират пременопаузалните оплаквания.
Действието е бързо – още на 1-2 седмица. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Курсът на лечение е изгоден.