Остеопорозата е тежко метаболитно заболяване на опорно-двигателния апарат на човека. В много страни, болестта се открива в ранен стадий, благодарение на навременното диагностициране. Но, за съжаление, това не се случва винаги, и остеопорозата може да напредва бавно и незабележимо, причинявайки непоправима вреда на организма.
Каква представлява петнистата остеопороза
Нека разгледаме топографската класификацията на заболяването.
Остеопорозата има две основни форми: Локализирана (местна) остеопороза и Генерализирана (разпространена, засягаща всички кости) остеопороза.
Генерализираната остеопороза се поделя на два типа:
Тип I: остеопороза, която се характеризира със загуба на костна маса предимно във вътрешността на костта.
Тип II: остеопороза, характеризираща се със загуба на костна маса както във вътрешността на костта, така и във външният слой на костта.
Основната разлика между тези подгрупи се явява зоната на разпространение на патологичния процес в конкретната кост.
Патологичният процес може да се диагностицира само с помощта на рентгенограма. За по-точна оценка се прави снимка на двата крайника. Това позволява ясно да се разграничи зона на патологията от здравата костна тъкан.
Причини за възникване на заболяването
Локалната форма на остеопороза най-често възниква на фона на локално увреждане на костната тъкан. Към нея се отнасят фрактури, контузии, възпалителни процеси, хипотермия, изгаряния, интоксикация, последици от радиация и токсини. Употребата на наркотични вещества и алкохол могат да доведат до патология.
Ятрогенната етиология на остеопорозата възниква в случаите на неуспешно инжектиране, манипулации и хирургични интервенции. Причините за възникване могат да бъдат генерализирани процеси – диабетна невропатия и ангиопатия, автоимунни заболявания (лупус еритематодес или системна склеродермия).
За това заболяване са характерни периоди на обостряне и ремисии.
В периоди на обостряне, болката в кости и стави се засилва и пациента се нуждае от обезболяващи.
По време на ремисия болката стихва; пациентът започва да се чувства по-добре.