Някои жени съобщават за нарушения в менструалния цикъл след поставяне на ковид ваксина. За да проверят дали има връзка между двете, учени от Националните институти по здравеопазване (NIH) на САЩ провеждат обсервационни проучвания. В следващите редове представяме две от тях.
Нарушения в менструалния цикъл след ковид ваксина – данни от проучвания
Първото изследване се базира на данни от 3959 американки. Всички участнички са използвали мобилно приложение тип „менструационен календар“, където са отбелязвали началото и края на поне 6 последователни менструации. Обект на изследването са 2403 жени с ваксина срещу коронавирус. Останалите 1556 служат за контролна група. След отчитане на други фактори, които потенциално влияят на продължителността на менструацията, се оказва, че:
- първата доза от двудозова ваксина не оказва влияние върху началото на менструацията
- втората доза се свързва със закъснение в цикъла от 0,45 дни
Най-засегнати са 358 жени, получили и двете дози ваксина срещу коронавирус през един менструален цикъл. 11% от тях са имали промяна в продължителността на менструацията с над 8 дни, което се счита за клинично значимо. За сравнение подобно оплакване имат едва 45 от неваксинираните жени.
Анализът показва, че дължината на цикъла при жените в двете групи се нормализира два цикъла след ваксинацията.
Участници във второто проучване са 5688 норвежки жени
Те са попитани за промени в цикъла преди и след поставяне на всяка доза от ваксината. Примери за подобни промени са неочаквано менструално кървене или по-силна от обичайното менструална болка.
При анализа на данните се установява следното:
- 38% от участничките съобщават поне за една промяна в цикъла преди ваксинацията
Това е доказателство за високата естествена вариабилност (променливост) на менструалния цикъл.
След първата доза от двудозова ваксина процентът на жените, които съобщава за същото, нараства до 39%, след втората доза – до 41%.
По-тежък менструален цикъл от обикновено – от това се оплакват най-често жените след ваксинация срещу ковид.
Учените смятат, че резултатите са успокояващи.
„Промените в менструалния цикъл след ваксинация са факт. Те обаче са малки сравнено с естествената вариабилност на цикъла и бързо се регулират“. Думите са на специалиста по репродуктивно здраве Виктория Мале от Кралския колеж в Лондон. Тя анализира заключенията от проучванията в авторитетното списание BMJ.
Отлично решение срещу нарушения в менструалния цикъл след ковид ваксина е…
Феминорм/Feminorm® – най-пълният източник на фитоестрогени на българския пазар. Всяка капсула доставя на женския организъм 250 mg стандартизиран екстракт от Червена детелина (Trifolium pratense), съответстващ на 20 mg изофлавони. Продуктът съдържа четири изофлавона (генистеин, дайдзеин, биоканин и формононетин). За разлика от него соята има само два.
Мощните фитоестрогени в продукта се свързват селективно с естрогенните рецептори и стимулират активността им, без да потискат производството на собствени естрогени. По този начин се възстановява хормоналното равновесие и смущенията в менструалния цикъл се нормализират. Продуктът е особено подходящ за девойки и жени в пременопауза. Има удобен прием – по 1 капсула от 1 до 3 пъти дневно, след хранене. Препоръчан от гинеколозите от програма Женско здраве (Femicare).