Жените, които в наши дни навлизат в менопаузата се чувстват по-млади за годините си и водят по-активен начин на живот, в сравнение с менопаузалните жени в миналото. Затова не е учудващо колко много дами считат за некомфортни и пречещи честите симптоми на менопаузата – горещи вълни, раздразнителност, главоболия, депресии, безсъние, влошено либидо и намалена наслада от секса. Като приятелски протегната ръка към всички вас, които усещате тежестта на менопаузата, ще дадем няколко предложения, с които да се изправите подготвени срещу тези симптоми, вместо да се страхувате от тях.
1. Знайте, че няма „правилен“ начин за преодоляване на менопаузата, съществува „вашият“ начин. Просто трябва да го намерите. Информирайте се за всички налични начини да си помогнете и се консултирайте с вашия лекар относно най-подходящия и безвреден за вас.
2. Актуализирайте приема на витамини, микро- и макроелементи, незаменими мастни киселини и др. Дори досега да сте полагали профилактични грижи за здравето си и да сте приемали различни мултивитамини например, менопаузата е времето, в което трябва да актуализирате грижите за своето променящо се тяло. В този специфичен период не бива да пропускате приема на калций, магнезий, витамин Д, Омега-3 мастни киселини.
3. Избягвайте храни и напитки, които обострят симптомите на менопаузата. Здравословната диета в нито един предхождащ момент не е била толкова важна за организма ви, отколкото през менопаузата. Препоръчва се избягването или поне минимизирането на консумацията на алкохол, кофеинови напитки, пресолените или силно пикантни продукти.
4. Бъдете внимателни и по отношение на хранителния си режим. Много жени забелязват, че през менопаузата се хранят по-малко, отколкото преди това и въпреки всичко са натрупали няколко излишни килограми. Причината е в това, че в този период интензивостта на метаболизма се забавя средно с 10-15% и тялото много по-ефективно и усърдно натрупва мастни запаси, а намаляването на секрецията на естроген засилва апетита на жената.
5. Бъдете готови за изменения не само от хормонално естество. Те винаги са придружени и от психологични промени. По-често се появяват проблеми с паметта и концентрацията или емоционални изблици, редуващи се с моменти на затвореност и тревоги. Тези смущения отшумяват с преодоляването на менопаузата, но в много от случаите се изискват и усилия от страна на жената.