Мъчителните болки в мускулите, измъчват много жени, навлезли в менопауза. Рядко обаче получават подобаващо внимание, тъй като се възприемат за оплаквания, типични за дамите в зряла възраст. Узнайте защо това схващане е неоснователно и как ефективно да се предотврати смущението.
Какво отключва болките в мускулите през менопаузата?
Твърдението, че болките в мускулите при менопаузалните жени са признак за приближаващата старост е несъстоятелно. Редица изследвания нееднозначно сочат, че оплакването е пряко следствие от намаляването на мускулна маса (саркопения), характерна за периода на менопауза.
Учените припомнят, че отслабването на мускулите е продължителен процес, чиито първи симптоми се проявяват около 40-тата година на дамите. С напредване на възрастта симптоматиката постепенно се задълбочава. Признаците на мускулна загуба стават явни, след като жените отпразнуват своя половинвековен юбилей. Именно тогава нивата на естроген в организма им рязко намаляват и те започват да изпитват болки в мускулите, умора и слабост. В резултат рискът от травми и фрактури значително се повишава. Специалистите са категорични, че загубата на мускулна маса през менопаузата е тясно свързана с намаляването на костното вещество и разграждане на костната тъкан и увеличава опасността от възникване на остеопороза.
Как дамите в менопауза да противодействат на болките в мускулите?
С подходящите грижи загубата на мускулна маса и произтичащите от това болки в мускулите през менопаузата успешно могат да бъдат предотвратени.
Спортът без съмнение е изпитан начин за поддържане на мускулите в добро състояние. За да са ефективни обаче, спортните занимания трябва да се практикуват редовно. Препоръчително е продължителността на ежедневната тренировка да е минимум 30 минути.
Набавянето на препоръчителните дневни дози витамин D също спомага за поддържане на мускулната маса и за предотвратяване на болките в мускулите. Специалистите напомнят, че 90% от слънчевия витамин се синтезира в кожата при излагане на слънце и 10% от храната. Ето защо приканват дамите при всеки удобен случай да правят слънчеви бани и да наблегнат на консумацията на храни, богат на витамин D като мляко и млечни продукти, яйчен жълтък и мазна риба.
Приемът на фитоестрогени е неизменно допълнение към повишената двигателна активност и правилния хранителен режим. Тези растителни аналози на основния женски хормон естроген имат способността да компенсират естрогенния дефицит, основен „виновник“ за загубата на мускулна маса, и да предотвратяват болките в мускулите. Именно поради благотворното им влияние върху мускулите ние от екипа на програма Женско здраве (Femicare) горещо препоръчваме тяхната редовна и продължителна употреба. Максимално пречистени и прецизно дозирани, те се съдържат и в 4-те природни продукта от фамилия Феминорм – Феминорм, Феминорм Дуо, Феминорм Лека Нощ и Феминорм Остео. За да се сведе до минимум загубата на мускулна маса през климакса, ние приканваме да се заложи на Феминорм Остео/Feminorm® Osteo. Съдържащите се във всяка негова капсула фитоестрогени от цветове на Червена детелина и корен на Сребърна свещичка възстановяват хормоналния баланс и повлияват благоприятно мускулите и костите. Действието им многократно е усилено от активната форма на витамин D – витамин D3 или холекалциферол, който доказано поддържа нормалното състояние на мускулите и костите и подобрява мускулния тонус. Феминорм Остео има изключително удобен прием и е абсолютно безопасен дори при дълговременна употреба.