Навлизайки в менопауза, жените претърпяват редици физически и психически промени. Своеобразната трансформация на тялото и ума е източник на огромни дози стрес, който често причинява сърцебиене. Нарушената сърдечна дейност е причина за още повече безпокойство сред дамите поради връзката му със сърдечно-съдовите заболявания. Основателно ли е притеснението им и как могат да се справят по естествен начин с учестения пулс ще узнаете в настоящата статия.
Какво причинява сърцебиене през менопаузата?
По правило сърцебиенето в периода на менопауза не е резултат от заболявания на сърцето. То се дължи на хормоналния дисбаланс и на повишената тревожност, която изпитват дамите в този деликатен етап от своя живот. И макар да не представлява заплаха за здравето, сърцебиенето причинява сериозен дискомфорт и не бива да се пренебрегва. То се характеризира с прекалено бърз, твърде бавен или неравномерен пулс. Нерядко засегнатите менопаузални жени имат усещането, че сърцето им „прескача“ или „спира“ за миг. Сърцебиенето може да се появи внезапно по всяко време на деня. То не дава мира на потърпевшите дами дори и нощем, когато е съпроводено от други неприятни симптоми на менопаузата като горещи вълни и изпотяване. Сериозните неудобства, които сърцебиенето създава на жените в менопауза, налага предприемането на адекватни мерки с цел подобряване качеството на живот.
Как дамите да се справят със сърцебиенето през менопаузата?
Представителките на нежния пол, които страдат от сърцебиене през менопаузата, могат да регулират сърдечния си пулс, като изключат определени храни и напитки от ежедневното си меню, изкоренят някои вредни навици и положат усилия да преодолеят безпричинната тревожност.
Препоръчително е да избягват или да ограничат консумацията на богати на мазнини, въглехидрати и захар храни. Кафето, чаят, енергийните и безалкохолните напитки също не бива да са част от диетата на жените, страдащи от сърцебиене. Съдържащите се в тях кофеин и таурин стимулират централната нервна система и могат да доведат до нарушения в ритъма на сърцето.
Ефективен метод за справяне с безпокойството са техниките за релаксация, дълбокото дишане и медитация. Те повлияват положително сърдечния ритъм и дейността на сърцето. За да са ефективни обаче, трябва да се практикуват редовно минимум по 10-20 минути дневно.
Кои са най-ефективните природни средства за преодоляване на сърцебиене и други нарушения в периода на менопауза?
Екипът на програма Женско здраве (Femicare) препоръчва на жените в менопауза, които получават сърцебиене, да увеличат ефективността на предложените стратегии с приема на фитоестрогени. Тези вещества от растителен произход, които структурно и функционално наподобяват женските полови хормони, се свързват селективно с естрогенните рецептори и стимулират тяхната активност, без да потискат производството на собствени естрогени в женския организъм. В резултат хормоналния баланс се възстановява и менопаузалните смущения като сърцебиене, тревожност, горещи вълни и безсъние лесно се нормализират. Оптимално количество и максимално пречистени дози от незаменимите растителни аналози на естрогена се съдържат във всеки един от четирите основни продукта от фамилия Феминорм:
– Феминорм/Feminorm®
– Феминорм Дуо/Feminorm® Duo
– Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night
– Феминорм Остео/Feminorm® Osteo
Те оказват пълна подкрепа на жените за овладяване на менопаузата. Напълно безвредни са, имат удобен прием и са перфектен избор за дългосрочна употреба.