Две проучвания, проведени от учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, сочат неизбежната менопауза и мъчителното безсъние като основни фактори, ускоряващи процеса на стареене на женския организъм.
Влияние на менопауза върху скоростта на процеса на остаряване
„В продължение на десетилетия в научната общност се водеха разгорещени спорове дали менопаузата причинява стареене при жените, или стареенето е причина за менопауза. Полемиката силно напомня на тази, която се вихри около вечния философски въпрос за кокошката и яйцето. Ние обаче успяхме да дадем отговор на питането, като приведохме категорични и безспорни доказателства, че менопаузата ускорява стареенето“, категоричен е д-р Стив Хорват, професор по човешка генетика и биостатистика в медицинското училище „Дейвид Гефин“ към Калифорнийския университет и автор на двете изследвания. Заедно със своя екип той установява, че менопаузата ускорява клетъчното стареене средно с 6%. По думите процентът може да изглежда пренебрежимо малък, но той се натрупва в живота на жената. За да онагледи думите си д-р Хорват дава следния пример: организмът на жена, навлязла в ранна менопауза на 42-годишна възраст, след 8 години ще е с 1 година биологически по-възрастен от този на жена, при която менопаузата е настъпила на 50 години.
Въздействие на безсънието върху процесите на стареене
Безсънието също като менопаузата ускорява биологичното стареене на дамите. Освен че сериозно влошава качеството на живот, липсата на достатъчно сън води до смущения в биологичния часовник. „Оказа се, че биологичната възраст на жените, които по време на изследването споделиха, че имат неспокоен сън, събуждат се често нощем, трудно заспиват и се будят рано сутрин, е по-голяма от тази на участничките с близка хронологична възраст, които нямат проблеми със съня“, разкрива д-р Хорват.
Методология на научното изследване
За да достигнат до изводите, че менопаузата и безсънието ускоряват процесите на стареене на женския организъм, учените използват генетичен „биологичен часовник“, разработен от д-р Хорват. Методът намира широко приложение за проследяване на измененията на клетъчни или физиологични белези, които не се причиняват от промени в последователността на ДНК. И двете изследвания се основават на данни от над 3100 жени, част от четири мащабни проучвания. ДНК пробите са взети от доброволки, участващи в инициативата „Женско здраве“, 15-годишна изследователска програма, която разглежда най-честите причини за смърт и инвалидизация при постменопаузални жени.
Забавяне на стареенето и преодоляване на менопаузалните смущения и нарушенията на съня
Висококвалифицираните специалисти от програма Женско здраве (Femicare) съветват дамите в менопауза да се доверят на изпитаните природни средства Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night и Оксибор Форте/Oxybor® Forte, за да се справят с безсънието и останалите менопаузални симптоми в дългосрочен план.
Двата мощни фитоестрогена, растителни аналози на женските полови хормони, и психичният хармонизатор мелатонин в състава на Феминорм Лека Нощ възстановяват хормоналния баланс при менопаузалните жени и им осигуряват крепък и спокоен сън през цялата нощ. Рационалната високоефективна комбинация от естествени антиоксиданти във всяка капсула на Оксибор Форте предпазва женския организъм от зловредното действие на свободните радикали и забавя процеса на стареене.