Появата на тревожност при менопауза може да извади от равновесие много жени, които са дори здраво стъпили на земята. Несигурност, негативни мисли, напрежение и вътрешно безпокойство са само част от емоциите, които може да изпитате през този период. В тази статия ще обясним какво причинява депресивните състояния и какво може да направите, за да подобрите благосъстоянието си.
Как се проявява тревожността при менопауза?
Този период бележи началото на една съвсем нова фаза от женския живот, носещ със себе си не само физически, но и психологически промени. В допълнение към основните симптоми като горещи вълни, нощно изпотяване и замаяност, могат да се появят и много психологически реакции. Част от тях са – промени в настроението, смущения в съня, сексуална неудовлетвореност, раздразнителност, липса на мотивация, тревожност и др.
Често подобни симптоми се явяват напълно неочаквано и следователно са още по-обезпокоителни. Причината за депресивните епизоди и тревожността при менопауза се дължи основно на промени в хормоналния баланс в женското тяло. Този процес също може да окаже влияние и върху психическата стабилност на личността.
Защо се появява тревожност при менопауза?
Депресивните настроения, както и страхът, са типични странични ефекти на менопаузата. Както женската психика, така и някои неврологични процеси в мозъка реагират чувствително на хормоналните промени. В допълнение със стареенето, това може да доведе до още по-повишена тревожност или депресивни епизоди по време на менопаузата. Психологичните промени често дори предшестват физическите признаци на климактериума, а това е и причината понякога тези симптоми при настъпване на менопаузата дори да не бъдат разпознати.
Хормонални причини за тревожност при менопауза
Поради спада на нивата на прогестерон и естроген, по време на менопаузата все по-често се наблюдава неуспешна овулация и следователно – липса на цикъл. Естественият полов хормон в женското тяло е естроген, който влияе върху много процеси като менструалния цикъл, зачеване и ембрионално развитие.
На първо място, спадът на нивата на прогестерона по време не менопаузата, обикновено води до прекомерно доминиране на прогестероновия антагонист – естроген. Резултатът може да бъде вътрешно безпокойство, пристъпи на паника и неоправдани страхове.
С напредването на менопаузата, нивото на естроген започва да спада все повече и повече, което може да доведе до нарушаване на психологическия баланс. Често последствията са нарушена концентрация и липса на сън, мотивация и депресивни състояния.
Нехормонални причини за тревожност при менопауза
Не само промени в хормоналния баланс, но и промените в условията на живот могат да бъдат стресиращи за жените в климактеричния период. Остаряването и следователно – загубата на плодовитост играе точно толкова голяма роля, колкото и фактът, че фокусът на живота се променя с течение на времето. Много жени започват да намират професионалните предизвикателства за все по-стресиращи с напредване на възрастта. Семейната обремененост също играе огромна роля.
Как може да управлявате тревожността при менопауза?
Дори, когато емоционалният дисбаланс се превръща в предизвикателство за засегнатите, роднини и приятели, жените могат да се справят с типичните симптоми по различни начини. Промените обикновено отнемат известно време, за да свикнете с тях – това важи и за вашето тяло и психика по време на менопаузата!
Дори и с малки стъпки за редуциране на стреса като осъзнато хранене и активно прекарано свободно време, обикновено може да постигнете добър ефект. Приемането на „различните“ чувства като тревожността при менопауза и безпокойството, може да помогне да усещате по-малък натиск върху себе си.
Общувайте открито с близки и приятели – споделете им, че минавате през фаза на промяна и че понякога се нуждаете от малко повече подкрепа, и разбиране. Ще видите колко облекчаващо е. И знайте, че менопаузата е част от естествения жизнен цикъл на жената.
Помощ от природата
Специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват прием на фитоестрогени на дамите в менопауза – за един по-плавен преход през този период. Тях може да набавите чрез Феминорм Дуо / Feminorm® Duo. Фитоестрогените са растителни аналози на женския полов хормон – естроген, които се свързват избирателно с естрогенните рецептори и овладяват хормоналния дисбаланс.
Една капсула се приема след хранене, 2 пъти дневно. Може да го откриете в аптечната мрежа и в сайта на електронен магазин Момо – www.momo.bg.