В публичното пространство витаят много погрешни схващания за навлизането в критическата възраст, затова в следващите редове споделяме някои популярни митове за менопаузата. Продължете с четенето, за да се уверите каква е истината за този деликатен период от живота на дамите.
Жените навлизат в климактериум след 50-годишна възраст – един от най-популярните митове за менопаузата
Вярно е, че средната възраст за навлизане в менопауза е 51 години. Но „нормалният“ диапазон за настъпване на климактериум е по-голям отколкото предполагате – обикновено цикълът на жената спира между 45 и 55 годишна възраст. Много важно уточнение е, че всеки организъм е различен и този период от живота на дамите започва и протича строго индивидуално. Съществуват някои предпоставки за навлизане в ранна менопауза (когато настъпи преди 40-годишна възраст). Такива са извършена хистеректомия, тютюнопушене и наследствена предразположеност. Отстраняването на двата яйчника води до незабавно настъпване на менопауза, независимо от възрастта на жената.
Симптомите на менопауза не отшумяват
За щастие това твърдение не е вярно. Тъй като менопаузата е свързана с преустановяване на яйчниковата функция и спад в нивата на женските полови хормони, естроген и прогестерон, организмът се нуждае от време, за да се адаптира към тези промени. Периодът, в който тялото се опитва да възстанови баланса, се характеризира с появата на неприятни смущения като топли вълни, нощно изпотяване, наддаване на килограми, вагинална сухота и др. Продължителността на тези симптоми е около 4 години след последната менструация на жената и с времето те отшумяват. Но всъщност оплакванията обикновено са най-силни през първите години на прехода към климактериум, известни още като пременопауза. Ежедневието на жената също оказва влияние върху тежестта и продължителността на смущенията. За по-лек преход се препоръчва придържане към балансиран хранителен и тренировъчен режим.
Пропускане на менструация = менопауза
Счита се, че навлизането в същинска менопауза настъпва, когато при жената отсъства менструално кървене в продължение на 12 последователни месеца. Въпреки това в периода на пременопауза е нормално менструацията ви да е нередовна или да „пропусне“ някой месец. Това се дължи на променливата и непоследователна функция на яйчниците, което предшества окончателното настъпване на менопауза.
След като споделихме тези популярни митове за менопаузата, вижте как да се справите по-лесно със смущенията по време на климакс
Специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват на дамите да се доверят на продуктите от едноименната продуктова линия Феминорм за овладяване на оплакванията, които съпътстват прехода към менопауза. Благоприятният ефект от приема им се дължи на оптималните количества фитоестрогени в състава им. Това са растителни аналози на естрогена, които структурно и функционално наподобяват женския полов хормон. Те действат като се свързват с естрогенните рецептори и стимулират активността им без да потискат производството на собствени естрогени от организма. Този работещ механизъм възстановява хормоналния дисбаланс и облекчава физическите и психологически смущения при менопаузалните дами. Изберете най-подходящия продукт за вас според вида и тежестта на оплакванията:
- Феминорм/Feminorm®
- Феминорм Дуо/Feminorm® Duo
- Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night
- Феминорм Остео/Феминорм® Остео
Натуралният състав на продуктите гарантира високият им профил на безопасност. Те са подходящи за дълговременна употреба, без да има данни за противопоказания. Приемани редовно продуктите подобряват качеството на живот на жените в менопауза.