По-тежки симптоми при менопауза се наблюдават сред жените със заседнал начин на живот. Това сочи проучване, публикувано от Северноамериканското общество за менопауза (NAMS) в издаваното от тях списание Menopause.
Връзката между тежки симптоми при менопауза и намалена физическа активност е установена след анализ на данни на 6080 латиноамериканки
Участничките са от 11 държави в Латинска Америка. Сред тях с най-тежки менопаузални оплаквания са представителките на Чили, Уругвай, Венецуела, Куба и Еквадор. Учените обясняват това с ниския жизнен стандарт и недостатъчното образование на жените в тези държави. „По-образованите жени рядко водят заседнал начин на живот“, твърдят изследователите, като се позовават на испански и бразилски проучвания по темата. Специалистите дефинират двигателната активност като „ниска“, ако жените отделят по-малко от:
- 150 минути седмично на аеробна дейност с лека до умерена интензивност (ходене, разходки, танци, домакинска работа, работа в градината, изкачване на стълби)
- 75 минути седмично на аеробна дейност с висока интензивност (бягане, каране на колело, плуване тенис, бадминтон)
По отношение на тежестта на менопаузалните симптоми учените я определят по утвърдената скала за оценка на менопаузата (MRS). В категория „тежки“ попадат оплакванията със стойност над 16 в посочената скала.
Резултатите от анализа на данните показват, че тежки симптоми на менопауза имат:
- 16,1% от жените, които не се движат достатъчно, и 10,6% от дамите, които са активни в ежедневието си
Става ясно още, че най-негативно повлияни от застояването при менопаузалните дами са безсънието, депресията и тревожността. Оказва се, че:
- от 3 886 жени с ниска двигателна активност, 144 (3,71%) страдат от депресия и 221 (5,69%) – от безсъние
За сравнение от 2200 жени с активен начин на живот 74 (3,39%) имат депресия и 116 (5,3%) безсъние.
Ситуацията по въпроса с тревожността е идентична. Според данните безпричинно безпокойство имат 5,47% от жените, водещи заседнал живот, и 5,13% от активните дами.
Овладяване на тежки симптоми при менопауза в резултат на обездвижване с помощта на…
Феминорм Дуо/Feminorm® Duo – най-мощният фитоестроген, предлаган към момента на българския пазар. Той представлява комбинация от стандартизирани екстракти от Червена детелина (Trifolium pratense) 250 mg и Сребърна свещичка (Cimicifuga) 30 mg. Двете съставки оказват мощен синергичен ефект върху хормоналния баланс при менопаузални жени, което води до нормализиране на по-тежките климактерични смущения.
Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night – оказва положителен ефект при менопауза с изразени симптоми на безсъние, тревожност и депресия. Освен пълна комбинация от естествени фитоестрогени продуктът доставя на женския организъм и психичния хармонизатор мелатонин 5 mg. Мелатонинът поддържа цикъла сън/бодърстване, регулира биологичния часовник, подобрява настроението и премахва безпокойството.
И двата продукта са напълно безопасни и са подходящи за продължителен прием. Налични са в аптеките. Могат да бъдат поръчани и от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.