Някои от характерните невровегетативни симптоми на менопауза като тревожност и депресия предизвикват толкова силен дискомфорт у част от представителките на нежния пол, че те силно мечтаят да им избягат. Според учени от университета на Филаделфия засегнатите могат да реализират желанието си, като включат тичането в ежедневната си рутина.
Как изследователите установяват, че джогингът помага на жените да преодолеят по-лесно тревожността и депресията през менопаузата?
„Известно е, че бягането оказва еуфоричен ефект върху мозъка. Дали обаче той е толкова силен, че да превръща кардио тренировката в успешно средство за справяне с тревожността и депресията през менопаузата? Този въпрос се загнезди в съзнанието ни и решихме да открием неговия отговор“, разкриват началото на научните си търсения учените. За целта те провеждат осемгодишно изследване сред 380 менопаузални жени от Филаделфия. Средната възраст на участничките в началото на проучването е 42 години. 49% са афроамериканки, 58% имат висше образование и 38% са пушачки. Всички те периодично попълват въпросници, с помощта на които учените проследяват нивото на физическата им активност през годините. Освен това регулярно се подлагат на изследвания, за да се установи влиянието на тренировките върху невровегетативните симптоми на менопаузата. При сравнителния анализ на резултатите се оказва, че дамите, които не са щадили сили и са тичали с умерено темпо по 1 час 5 пъти в седмицата, са успели да подобрят психо-емоционалното си състояние. Оказва се, че с най-приповдигнато настроение след бягане, респективно с най-ниски нива на стресови хормони, са афроамериканските участнички и жените в постменопауза. Учените отдават това на анатомични и физиологични особености на представителките от двете групи. Макар и не толкова силно изразен еуфоричният ефект, който бягането оказва върху мозъка, способства за понижаване на тревожността и безпокойството и при жените в менопауза с бяла кожа. Ето защо изследователите приканват всички дами без оглед на тяхната раса или етнос, които се чувстват тревожни или депресирани през менопаузата, да отделят подобаващо време за тичане.
По какъв начин жените в менопаузата да увеличат ефекта на бягането, за да преборят окончателно тревожността и депресията?
Ние от екипа на програма Женско здраве (Femicare) подкрепяме призива на американските учени жените да използват джогинга, за да подобрят настроението си и да снемат тревожността от крехките си рамене. За да подсилят ефекта на тренировката обаче, дамите е препоръчително да наблегнат на приема на Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night. Този уникален природен продукт спомага за повдигане настроението и преодоляване на безпокойството благодарение на оптималното количество мелатонин в състава си. Невероятните ползи от приема на естествения психичен хармонизатор не свършват дотук. Той поддържа цикъла сън/бодърстване, регулира биологичния часовник и побеждава безсънието. Действието на мелатонинът във Феминорм Лека Нощ е подсилено от двата най-мощни фитоестрогена Червена детелина и Сребърна свещичка. Те са природни аналози на женския полов хормон естроген и имат способността да възстановяват хормоналния баланс при жени в климакс. В резултат облекчават широк спектър от менопаузални симптоми. Всеобхватното действие на Феминорм Лека Нощ се разгръща постепенно при редовен и продължителен прием по 1-2 капсули вечер, 30-60 минути преди лягане. Поради изцяло природния произход на съставките продуктът е напълно безвреден, има отлична поносимост и дългосрочната му употреба не крие риск от нежелани ефекти.