След определена възраст жените започват да навлизат в един особен и много деликатен период, познат като менопауза или климактериум. Този етап от живота на жената се характеризира с липсата на менструален цикъл за период от една година. Обикновено възрастта за навлизане в менопауза може да варира, но се случва средно в края на 40-те и началото на 50-те години от живота на жената.
Каква е разликата между пременопауза и менопауза?
За пременопауза се смята периодът преди навлизане в същинската менопауза. През този период женското тяло прави своя преход към менопаузата. Това означава, че започва плавно намаляване на производството на полови хормони от яйчниците. Това е моментът, когато жената започва да изпитва част от типичните за периода симптоми като горещите вълни. Менструалният цикъл става нередовен, но през пременопаузата той не спира окончателно.
Навлизането в същинската менопауза се характеризира с окончателна липса на менструални цикли за период от 12 последователни месеца.
Отличителни признаци на менопауза
Менопаузата може да предизвика много изменения в женския организъм. Проявите се дължат на все по-намаляващото производство на женските полови хормони естроген и прогестерон заради промени във функцията на яйчниците. Въпреки обичайно малките си количества в организма, хормоните играят съществена роля за поддържане на здравословното състояние.
Сред основните и най-показателни симптоми за периода са горещи вълни, покачване на теглото, намалено либидо, безсъние, тревожност, променливо настроение и проблеми с кожата.
Но немалко са случаите, когато менопаузата се свързва с повишен риск от остеопороза – костно заболяване, което се характеризира с намалена костна плътност.
Естрогенът действа в синхрон с калция и витамин D, за да поддържа здравето на костите, затова едно от основните негативни проявления на менопаузата е намалената костна плътност.
Покачването на теглото също е едно от основните негативни проявления на критическата възраст. Жените, които желаят да поддържат добра физическа форма в този етап от своя живот се налага да полагат повече усилия от обикновено. За съжаление наднорменото тегло и затлъстяването сами по себе си носят риск от диабет, сърдечни заболявания и други здравословни проблеми.
Безопасна ли е хормоно-заместителната терапия за облекчаване на признаците на менопауза?
Хормоно-заместителната терапия (ХЗТ) не е подходяща за всяка дама и прилагането ѝ трябва да се обсъди с лекуващия лекар. Освен това не се препоръчва за период, по-дълъг от 2 години. Това само по себе си е достатъчно показателно, че този метод за облекчаване на менопаузалните оплаквания не е изцяло безопасен за здравето. Освен това ХЗТ няма никакви ползи за овладяване на риска от остеопороза.
От друга страна, приемът на фитоестрогени е една от най-подходящите и безопасни алтернативи на синтетичните хормони. Тяхното благоприятно действие е подкрепено от сериозни научни доказателства за облекчаване на негативните проявления на климактериума. Фитоестрогените се усвояват лесно от организма и благоприятният им ефект се наблюдава още след втората седмица на приема.
Всяка жена може да си набави пълният набор от полезни фитоестрогени чрез редовен прием на продуктите от фамилия Феминорм/Feminorm®.