Хормонален дисбаланс се наблюдава много по-често при жените, отколкото при мъжете. След като посочихме водещите симптоми в предходна статия, сега ще изброим и причините, които най-силно провокират хормонален дисбаланс.
През живота си всяка жена преминава през няколко периода, в които се отчитат значителни флуктуации в нивата на хормоните в организма. Това са пубертета, бременността, пременопаузата и същинската менопауза. Хормоналният дисбаланс във всеки от тези периоди е провокиран от специфични причини. Най-продължителен и с най-сериозна тежест на симптомите е периодът на менопаузата. Затова ще го разгледаме отделно и ще посочим основните причини за хормоналния дисбаланс в този период, както и препоръчителните методи за тяхното неутрализиране.
Хормонален дисбаланс – причини и особености през менопаузата
Основна причина за поява на хормонален дисбаланс при жените е промяната в секретираните количества на двата основни полови хормона – естроген и прогестерон. Те действат като антагонисти, регулирайки функциите си и взаимно влияещи на секрецията си. Флуктуациите в нивата на единия от тях неминуемо повлиява секрецията и на другия и се стига до хормонален дисбаланс. През менопаузата тези флуктуации са най-сериозни.
Най-често хормонален дисбаланс през менопаузата настъпва при:
- неправилно хранене и недостатъчно набавяне на ключови вещества, необходими за хормоналната секреция
- повишен стрес
- натрупване в организма на токсини и вещества, производни на половите хормони. Такива производни често са много по-реактивоспособни от естествените хормони и провокират бърз и траен хормонален дефицит. Типичен пример за това е натрупването на т.нар. ксеноестрогени. Те се съдържат във високи количества в много от процесираните храни, в месата от третирани с хормони животни, в растителни продукти обработвани с пестициди и др.
При продължително въздействие на някои от посочените фактори може да се стигне до т.нар. естрогенова доминантност. Това е често срещана през менопаузата форма на хормонален дисбаланс, причинен от твърде високи нива на естроген и твърде ниски нива на прогестерон. В подобни случаи се повишава риска от редица здравословни проблеми.
Естрогенен дефицит – най-честата форма на хормонален дисбаланс през менопаузата
При голяма част от жените в менопауза основна причина за хормонален дисбаланс е естествено отслабващата секреция на естроген. Естрогенният дефицит през менопаузата е свързан с отслабващата активност на яйчниците, където той се секретира. Атрофията на яйчниците е неизбежен процес, асоцииран с възрастовите промени в женския организъм. Ниският естроген и хормоналният дисбаланс обаче не са неизбежни проблеми. Те може да бъдат преодоляни, като най-безопасен метод за това предлага приемът на фитоестрогени.
Фитоестрогените са растителни аналози на естрогена, които се свързват избирателно с естрогенните рецептори и наподобяват действието на половия хормон. По този начин фитоестрогените помагат за:
- възстановяване на хормоналния баланс
- намаляване на здравния риск
- облекчаване симптомите на менопаузата
Екипът на програма Женско здраве (Femicare) предлага природните продукти от серия Феминорм като комплексен източник на мощни фитоестрогени. Те подпомагат неутрализирането на естрогенния дефицит като водеща причина за хормонален дисбаланс през менопаузата.