Менопауза или т.н. критическа възраст е период с множество промени в женския организъм. Характеризира се с три специфични фази – пременопауза, същинска менопауза и следменопауза. Тези промени до голяма степен се дължат на спад в нивата на женските полови хормони. Същинската менопауза бележи окончателния край на менструалния цикъл и плодовитостта на една жена. По-голямата част от жените навлизат в този период между 45 и 55-годишна възраст.
Едно от най-сериозните притеснения на жените при навлизане в менопауза е рискът от развитие на остеопороза – заболяване на костната система, при което намалява плътността на костите и се стига до загуба на костна маса. А най-лошото в случая е, че това става незабелязано, тъй като намаляването на костна плътност не е съпроводено с болка.
През целия живот тялото поддържа баланс между загубата на костна тъкан и създаването на нова. На около 30-годишна възраст се постига най-здравата и най-плътна костна маса в живота на човек. След това, между 30 и 35 години, скоростта на загуба на костна тъкан се засилва за сметка на възстановяването с нова.
Така, с течение на времето, намалената костна маса може да доведе до остеопения (първата стъпка към остеопороза) и дори до същинска остеопороза.
Възможно ли е поддържането на здрава костна система по време на менопауза?
Когато една жена започне да навлиза в периода на пременопауза, започва все по-драстична загуба на костна маса. През този период (от 2 до 8 години преди същинската менопауза) нивата на естроген започват своя спад и е възможна по-бърза загуба на костна маса. След навлизане в същинската менопауза яйчниците окончателно спират производството на хормона естроген, който се явява естествен защитник на здравината на костите.
Увеличаването на приема на калций от източници като кисело мляко, сирене, сардини или други дребни риби с кости, някои зеленчуци, ядки и семена може да подобри плътността и здравината на костната система. За да се гарантира, че калцият е напълно усвоен от костите, е необходимо да се комбинират гореизброените храни с такива, богати на фосфор (като месо, сирене, лук, чесън и фъстъци) и витамин D (мазна риба, яйца, кафяв ориз и леща). Витамин D съдейства за абсорбцията на калций, от който зависи здравината на костите. Той също така съдейства за осигуряване на положителен калциев баланс за жените през всички фази на менопаузата. Някои други хранителни вещества, като витамин C и омега-3 мастни киселини, също са свързани с костното здраве при жените.
Поддържане на здрава костна система през всички фази на менопауза
От най-голямо значение за поддържане на здрава костна система е профилактиката и ранната диагностика. Специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват приема на фитоестрогени в комбинация с продукти, съдържащи калций и витамин D още при първи прояви на пременопауза.
Сред основните продукти в програма Femicare е природният продукт Феминорм Остео/Feminorm® Osteo, който се препоръчва при риск от развитие на остеопороза. Той съдържа два изключително мощни фитоестрогена (Trifolium pratense и Cimicifuga rasemose) в комбинация с витамин D, които имат благоприятно въздействие върху здравината на костна тъкан.