Остеопорозата се явява една от най-недооценените болести в световен мащаб, при които липсва диагностициране. Прогнозира се, че през следващите 25 години броят на заболелите ще се удвои два пъти.
Според проф. Златомир Коларов, председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза, на всеки 3 секунди в света се случва по 1 остеопорозна фрактура. С най-драматични последици е счупването в областта на бедрената шийка, защото 20% от пострадалите умират до шестия месец поради ограничена двигателна активност. Друга голяма част от пострадалите от остеопороза се нуждаят от чужда помощ и грижи.
Един от първите признаци на остеопорозата е прешлената фрактура, фрактурата на бедрената шийка или на китката. Според данни, поради намалената костна маса около 55% от хората над 50 г. са подложени на риск от счупвания.
Остеопорозата е най-честото заболяване на костите, за което се предполага, че през 2020 г. ще бъде втората социално значима болест в света. Според изследвания една от всеки три жени в менопаузална възраст е с остеопороза. В България има около 426 000 жени страдащи от остеопороза, а само 15 000 от тях се лекуват. Нашата страна се намира на едно от последните места в Европа по лечение на остеопорозата.
Разходите за лечението на усложненията от остеопорозата са големи, но не надвишават мъките вследствие на влошаването на живота – болките и стрданията са неоценими.
Според д-р Родина Несторова “Остеопорозата има финансови, физически и психологически последици, които значително засягат личността, семейството и обществото”.
За понижаване на риска от остеопороза и счупвания вследствие на развитието й, специалистите препоръчват ежедневна физическа активност в продължение на 30 – 40 мин., здравословен хрнителен режим, прекратяване на тютюнопушенето и приема на алкохол. Заедно с това, за пълноценният и ефективен контрол над остеопорозата се препоръчва и прием на природни продукти, съдържащи фитоестрогени. Фитоестрогените са структурно и функционално близки до естрогените. Най-важните от тях са изофлавоните. Най-пълен набор от изофлавони се съдържа единствено в червената детелина (Trifolium pratensae). Има голям брой клинични проучвания в световен мащаб, публикувани в сериозни научни медицински списания, които доказват, че фитоестрогените имат блаоприятно действие върху костите и осъществяват протективен ефект върху тях, като по този начин предотвратяват риска от остеопороза.
Абонирайте се
0 Коментарa
Най-стари