Настъпването на менопауза е етап от живота на всяка жена. Менопаузата е пълна липса на менструация. В този период опасността от развитие на онкологични заболявания нараства.
Този риск се обуславя не само с явните хормонални промени в организма на жената, но и с приема на хормонални препарати.
Често различните доброкачествени и злокачествени процеси се развиват във възраст 40-60 години. Именно в този период жената трябва да обърне по-голяма внимание на своето здраве, задължително два пъти в годината да посещава гинеколог и да се подлага на допълнителни прегледи (ултразвук на таза, мамография на млечната жлеза и др.).
Хиперплазия на ендометриума в период на менопауза
Хиперплазия на ендометриума – аномален растеж на лигавицата на матката. Причина за заболяването се явяват хормонални нарушения:
- недостатък на прогестерон, който подтиска растежа на ендометриума;
- при нормални или повишени нива на естроген, прогестеронът е хормон, който стимулира растежа на лигавицата;
- ендокринни заболявания;
- аборти;
- възпалителни заболявания на пикочно-половата система и инфекции, предавани по полов път;
Ендометриалната хиперплазия може да се появи в резултат на наследствена предразположеност, т.е. да е генетично предопределена.
При липса на лечение, хиперплазия на ендометриума може да прерасне в ендометриален рак. Заболяването се проявява в нерегулярни менструации и постоянни маточни кръвотечения. Лечението на хиперплазия на ендометриума се заключава в самостоятелен диагностичен кюретаж на маточната шийка и маточна кухина, с последващо назначаване на хормони.
Миома на матката в период на менопауза
В периода на менопауза нараства риска от развитие на миома на матката или нейното бързо нарастване. Това заболяване е свързано и с хормоналните смущения в периода на менопауза.
Проявата на миома на матката се изразява в ациклични кръвотечения, болки в корема и в гърба. В случай на бързо нарастване на миомата на матката и увеличаване на нейния размер повече от 12-седмична бременност, се извършва операция.
Миомата се явява един от рисковите фактори за развитие на рак на матката.
Миома с неголеми размери се лекува хормонално.