Климактериум e възрастов период, през който половите функции на жената постепенно отпадат; жената излиза от детеродна възраст; яйчниковата функция намалява до пълно прекратяване; настъпва промяна в жизнените функции.
Менопаузата е период, който настъпва след окончателното прекратяване на менструацията.
Климактериумът започва около 45-тата година от живота на жената и приключва около 55-тата година.
Понякога климактериум и менопауза могат да настъпят и по-рано.
Климактериумът е нормален физиологичен процес, който може да настъпи незабелязано, без рязко нарушаване на характера и ритъма на жизнените функции на жената.
В други случаи, навлизането в климактериум може да има кризисен характер, да бъде придружен от неприятни симптоми, като раздразнителност, прекомерно изпотяване, рязка смяна на настроението, загуба на сили.
Нека разгледаме един от тях – повишеното потоотделяне по време на менопауза.
Поради хормоналните промени, терморегулацията се нарушава и жената открива, че нейното потоотделяне е по-ускорено от преди. Това се дължи на факта, че мозъкът подава грешни сигнали към тялото за топлина и студ, в следствие на което възникват т.нар. „горещи вълни“, които се наблюдават при около 80% от жените в климактериум. Започват като внезапна атака на затопляне на лицето, врата и гърдите. Продължителността им трае 1-2 минути и е съпроводена с видимо зачервяване на кожата. Броят на топлите вълни за едно денонощие е различен (от 2-3 до 10). Могат да продължат до 5 години след менопаузата. Изпотяванията, главоболието, световъртежът и безсънието спадат към невровегетативните оплаквания. Често се срещат и невропсихически оплаквания, като доминиращи са меланхолията, депресията, плачливостта, повишената раздразнителност и немотивираното безпокойство.
Жените, които се занимават с умствена дейност, споделят за проблеми с вниманието, концентрацията и лек спад в паметовите способности.
Възниква въпросът – какво да правим с изпотяването по време на менопауза?
Борбата с повишеното потоотделяне се води с всевъзможни начини – хормонална терапия, народни средства, козметични процедури.
Хиперхидрозата (нарича се още „профузно изпотяване“) при климакс е преходно явление.
С процеса на потоотделяне, организма се опитва да се отърве от отпадъчни продукти и се стреми да поддържа оптимална за тялото температура.
При климакс, потта се отделя не само в подмишничната област, но и по лицето, гърба и други части на тялото.
Подмишничната област е място, на което мокрите петна смущават жената.
Внезапното и прекомерно изпотяване върви ръка за ръка с раздразнителност и умора.
Жената се чувства неудобно, което само усилва негативния фон на нейните емоции. За да се пребори с повишеното потоотделяне при климакс, е необходимо всяка жена след 40 години да приема качествени и абсолютно безвредни природни продукти (фитоестрогени), да води здравословен начин на живот, да гледа положително на това, което й се случва и да спазва правилна лична хигиена.
Тогава проблемът с хиперхидрозата ще премине без травмиращи последици.