I. Остеопорозата е естествен етап от oстаряването.
Всички хора стареят, но не всеки развива остеопороза. Остеопорозата засяга всяка 2-ра жена и всеки 3-ти мъж на възраст над 70 години.
II. Остеопорозата е типично женско заболяване, което не заплашва мъжете.
От остеопороза страдат и мъжете, но численото превъзходство е на страната на жените. Високият риск от остеопороза при жените е свързан с ниската обща костна маса и по-малки размери на костите при тях, в сравнение с тези на мъжете. Освен това, жените губят костна маса по-бързо и в по-големи количества, поради менопауза и по-голяма продължителност на живот.
III. Децата не страдат от остеопороза.
Остеопорозата при децата може да се развие на фона на множество хронични заболявания на вътрешните органи: бъбреци, стомашно-чревния тракт, белите дробове, диабет… или може да е генетично предопределена.
IV. Остеопорозата е “мълчалива” болест. Тя не се появява, докато не се случи фрактура.
Заболяването се развива постепенно и човек не чувства нищо, докато не се появи първата фрактура. Но при внимателно отношение към себе си, признаците на остеопороза могат да бъдат забелязани. Това е специфичен вид болка и скованост в кръстно-лумбалната част на гръбначния стълб. Тази болка се усеща, когато човек със крехки кости се “прегърбва” под собствената си тежест, а в легнало или седнало положение, тази болка отслабва или преминава. Някои пациентки споменават, че преди време са успявали по цял ден да се занимаят с домакинска работа, а сега “болките в гърба” ги принуждават по-често да си почиват. Тези симптоми за показателни за развиваща се остеопороза. Честата болка при остеопороза се бърка с остеохондроза. Трябва да се знае, че остеохондрозната болка не преминава, дори и в легнало положение, а напротив може да се засили.
V. Остеопорозата е наследствено заболяване. Тя не може да бъде предотвратена.
Хора, чиито кръвни роднини страдат от остеопороза, са с по-висока степен на риск да развият заболяването. Но това не означава, че болестта не може да бъде предотвратена или да се избегнат нейните пагубни последствия – фрактури.
VI: Профилактика на остеопороза трябва да се прави още от ранно детство.
Особено важни са правилното хранене и физическата активност в детство и юношески период. Това е време на интензивен растеж на костите и увеличаване на костна маса (качество и плътност). Пикът на костна маса се достига на 18-25 години. След този период увеличаване на костната маса е невъзможно. Може само да се съхранява това, което е натрупано.
VII: Пиенето на чай намалява риска от остеопороза.
Чаят е полезен сам по себе си, но при остеопороза няма никакъв ефект.
VIII: Остеопорозата не е социално значимо заболяване.
Социалната значимост на остеопорозата е голяма. При това заболяване, костите стават крехки и лесно чупливи. Най-опасната фрактура е тази на бедрената шийка. При такава фрактура се налага оперативна интервенция.
Възрастните хора със счупване на бедрената шийка престават да ходят и половината от тях умират през първите 6 месеца от застойни явления, причинени от обездвижването. Такива могат да бъдат: инфаркт на миокарда, застойна пневмония, сепсис. Своевременното откриване на остеопороза може да предотврати подобен нежелан изход.