Хормоните са биологично активни вещества, изключително важни за организма. Макар да се секретират в много малки количества, те регулират почти всички процеси в тялото. Дори малките дефицити имат своите характерни проявления. Важно е всяка жена да разпознава симптомите за налични хормонални проблеми.
Хормонални проблеми при жените в различните възрастови групи
Промените в секрецията на някои хормони са нормални за жените в различните периоди на живота им. С половото съзряване и навлизането в пубертета например се обелязва пик в секрецията на полови хормони. С напредването на възрастта нивата им постепенно спадат, за да се стигне до менопаузата, когато се отбелязва съответно дефицит на полови хормони.
В някои случаи обаче може да са налице хормонални проблеми и недостатъчна секреция на полови хормони при жени, които все още не са навлезли в климактериум. При всички случаи тези проблеми имат своето проявление, водейки до различни симптоми и оплаквания. Важно е те да се разпознават от жените и да се вземат мерки за възстановяване на хормоналния баланс и поддържане на доброто женско здраве.
Най-лесните за разпознаване признаци на промени в хормоналния баланс на женското тяло
За хормонални проблеми при жените се говори, когато:
- Очите изглеждат уголемени. Създава се усещането, че жената непрекъснато гледа в захлас пред себе си. Погледът й е втренчен. Това често е знак за хипертиреоидизъм (свръхактивност на щитовидната жлеза), синтезираща важни хормони.
- Косата спира да расте. Това от своя страна се разглежда като симптом на противоположното състояние – хипотиреоидизъм, т.е. намалена функция на щитовидната жлеза. Налице е и значително намаляване на окосмяването по цялото тяло, не само по главата.
- Прекомерно изсушаване и лющене на кожата. Това е един от характерните за менопауза симптоми. Появява се поради дефицит на половия хормон естроген у възрастните жени. Това води до забавен метаболизъм на кожата, т.е. тя не успява да произведе достатъчно вещества, които я поддържат гладка и хидратирана.
- Поява на тъмни пигментни петна по кожата. Състоянието е известно като мелазма и е нормално при жените, на които предстои раждане. В този период е увеличена секрецията на естроген. Той стимулира синтезата на кожния пигмент меланин, отговорен за появата на пигментните петна.
- Често оплакване от подути крака и кървящи венци. И двете състояния са характерни за случаите на увеличена синтеза на женския полов хормон прогестерон. Такава е налице през бременността с цел да се предотврати отхвърлянето на ембриона, да се отпуснат съединителнотъканните влакна и да се улесни раждането на бебето. Прогестеронът стимулира кръвообращението и води до задържане на вода в тъканите. Това е причина за подуване на венците и лесното им разраняване при бременните.
Програма Женско здраве (Femicare) предлага възможности за онлайн консултация с водещи специалисти, които могат да дадат адекватен съвет на всяка жена, страдаща от хормонални проблеми. Това важи най-вече за жените, които усещат тежките симптоми на хормоналния дефицит през пременопаузата и същинската менопауза.