На каква възраст ще навляза в менопауза? Възможно ли е тя да се предвиди, за да може преходът към климактериума да е максимално плавен и без съпътстващи смущения? Тези въпроси вълнуват много жени, а екипът на Програма Женско здраве (Femicare) ще потърси и представи отговорите. Оказва се, че стандартно хормонално изследване за отчитане нивата на т.нар. антимюлеров хормон може да ориентира жените още в млада възраст кога ще навлязат в менопауза.
Антимюлеров хормон
Антимюлеровият хормон се синтезира от яйчниковите фоликули, които с времето се трансформират до зрели яйцеклетки. Нивата на антимюлеров хормон се ползват основно като маркер за наличния яйчников резерв и моментния фертилитет на жената. С напредване възрастта на жената нейният яйчников резерв постепенно намалява, с което и кръвните нива на антимюлеров хормон. Тази особеност вече се ползва широко в медицинските среди. Показанията на антимюлеровия хормон са основен маркер за това кога яйчниковият запас на жената ще се изчерпи, менструацията й ще се прекрати и тя ще навлезе в менопауза.
Антимюлеров хормон – основен показател за изчисляване точната възраст, в която ще настъпи менопаузата. Клиничните проучвания показват, че от моментните нива на антимюлеровия хормон, дори при 20-годишни жени може да се предвиди с точност кога ще навлязат в менопауза. Този специфичен хормонален маркер може да бъде от огромна полза за жените в детеродна възраст. С него може да се предвиди навреме евентуална преждевременна менопауза и да се даде възможност на жената да се възползва от детеродния си потенциал навреме. Преждевременната, или ранна менопауза, е все по-разпространен проблем сред жените в развитите страни, включително у нас.
При първи симптоми на менопауза
С напредване на възрастта нивата на антимюлеровия хормон намаляват успоредно с тези на естрогена. И докато спадът на антимюлеровият хормон е неизбежно състояние, свързано с намаляването броя на фоликулите в яйчника, то дефицитът на естроген може да бъде успешно компенсиран с приема на фитоестрогени – неговите природни аналози. Това дава възможност за успешно овладяване още на първите прояви на менопаузата и по-лек преход към нея.
Програма Женско здраве (Femicare) препоръчва природните продукти от фамилия Феминорм като източник на мощни фитоестрогени. Те имат доказан ефект за осигуряване на плавен преход към менопауза, включително при ранна такава. Проследяването на антимюлеровия хормон като метод за предвиждане възрастта на навлизане в менопаузата, може да помогне на всяка жена да започне навременен прием на фитоестрогени. Това ще й спести физическия и емоционалния дискомфорт, които придружават това състояние.