Жените, които са на хормонозаместителна терапия през менопаузата, са в повишена опасност от гастроезофагеална рефлуксна болест. Това става ясно от задълбочен преглед на проучвания по темата. Резултатите са публикувани в изданието на сп. Menopause от 27 юни 2023 г.
Гастроезофагеалната рефлуксна болест е хронично заболяване, което протича с „връщане“ (рефлукс) на стомашно съдържимо от стомаха към хранопровода. Основните симптоми включват усещане за парене зад гръдната кост, киселини, тежест в горната част на корема, горчив/кисел вкус в устата.
Хормонозаместителна терапия и опасност от гастроезофагеална рефлуксна болест
Научният екип, оглавяван от д-р Уафа Алдхалей от училището по обществено здраве „Блумбърг“ към университет „Джон Хопкинс“ в Балтимор, анализира 5 проучвания. Общият брой на изследваните жени е над 1 милион. В началото на изследването никоя от тях не е имала гастроезофагеална рефлуксна болест. Впоследствие обаче ситуацията се променя за жените на хормонална терапия.
Оказва се, че участничките в проучванията, приемали естроген или естроген и прогестерон, са в по-висок риск от гастроезофагеална рефлуксна болест. Сравнението е на база жени, които не са на хормонална терапия при менопауза.
Жените на естроген-прогестин комбинирана хормонална заместителна терапия са в по-нисък риск от гастроезофагеална рефлуксна болест от жените, приемали двата хормона поотделно.
Прогестините са синтетични хормони, които са структурно подобни на прогестерона, но не се срещат естествено в тялото.
Рискът от гастроезофагеална рефлуксна болест е най-голям при жени, които страдат от затлъстяване, пушат, злоупотребяват с алкохола и са с ниска двигателна активност.
Коментарът на експерта
„Заключението от прегледа на проучванията е, че прилагането на хормонална заместителна терапия е свързано с риск от гастроезофагеална рефлуксна болест. Това налага да се предприемат действия за подкрепа на най-уязвимите жени“. Думите са на д-р Стефани Фобион. Тя е медицински директор на Северноамериканското дружество по менопауза (NAMS) и директор на Център за женско здраве към престижната клиника „Майо“ в Минесота.
Разумната алтернатива на хормонозаместителна терапия в периода на менопауза
Естествените фитоестрогени са насреща за възстановяване на хормоналния баланс в организма на менопаузалната жена по безопасен начин. Те са природен аналог на основния женски полов хормон естроген. Доказано е по научен път, че приемът им:
- намалява менопаузалните смущения в 70% от случаите
- води до понижение на костната загуба с 49% (хормонозаместителната терапия няма ефект върху костното здраве и не е подходяща при остеопения и остеопороза)
- минимизира риска от проблеми на сърдечно-съдовата система с 20%
Оптимално количество високопречистени фитоестрогени се съдържат в 4-те основни продукта от фамилия Феминорм:
- Феминорм / Feminorm®
- Феминорм Дуо / Feminorm® Duo
- Феминорм Лека Нощ / Feminorm® Good Night
- Феминорм Остео/ Feminorm® Osteo
Фитоестрогените във всеки един продукт се свързват избирателно с естрогенните рецептори и стимулират тяхната активност, без да потискат производството на собствени естрогени в организма.
Продуктите са налични в аптеките, както и в онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.