Основните здравни рискове за жените, преминаващи през климактериум са сърдечно – съдови заболявания (ССЗ),остеопороза, урогенитални проблеми и др. Тези оплаквания обикновено се задълбочават в постменопаузата.
До 2002г. хормонозаместителната терапия със синтетични хормони (ХЗТ) е средство на първи избор при жени в менопауза за лечение на климактеричен синдром и остеопороза. Оказва се обаче, че продължителната употреба на ХЗТ увеличава риска от рак на млечната жлеза с 26%, от сърдечно – съдови заболявания с 29% и риска от инсулт и тромбоемболични усложнения с 41%.
Лекари и пациенти търсят разумна алтернатива на ХЗТ при жени в климактериум. Тя трябва да има благоприятния ефект на естрогените. Да лекува менопаузалните симптоми, да предотвратява остеопорозата и да няма сериозни нежелани реакции.
В последните години се доказа ефективността на “биоидентичните” хормони или хормоните от растителен произход, които наподобяват или са идентични с тези на човешкия организъм”. Тези продукти са популярни като биологична хормоно – заместителна терапия” (БХЗТ) или “естествена” алтернатива на ХЗТ. Растителните естрогени (или фитоестрогени) с най – висока естрогенова активност се наричат изофлавони. Соевите продукти, люцерната, сусамът, зеленият чай и екстрактът от червена детелина (trifolium pratense) са богати източници на изофлавони. Доказано е, че фитоестрогените не повишават мамографската плътност при жени в менопауза и намаляват риска от ССЗ. Те имат предпазващ ефект срещу остеопороза – значително понижават костната загуба при жени в менопауза, увеличават костната плътност като по този начин намаляват фрактурния риск особено при жени с наскоро настъпила менопауза.
Фитоестрогените имат дълга клинична история, не притежават страничните ефекти на ХЗТ, липсват противопоказания и нямат установени лекарствени взаимодействия.