Ново проучване предполага, че безплодието може да бъде рисков фактор за някои симптоми на тежка менопауза, включително депресивно настроение, раздразнителност и проблеми със съня. Резултатите от проучването са публикувани в сп. „Menopause“.
Не всички жени преживяват менопаузата по един и същи начин
Тежестта на симптомите на менопаузата се влияе от множество поведенчески, биологични, социални, психологически и демографски предпоставки. Репродуктивната история на жената е замесена като фактор за времето на настъпване на менопаузата и симптомите на климакс. Въпреки че научните данни по темата са оскъдни, има някои индикации, че жените с анамнеза за безплодие могат да получат по-ранна менопауза и да изпитват част от симптомите с по-голяма тежест. Освен това е установено, че безплодието е еквивалентен житейски стресор на диагнозата рак. А преживяването на стресови житейски събития е свързано с изпитването на по-голям набор менопаузални смущения.
Повече за новото проучване
Новото проучване включва близо 700 жени на средна възраст. Целта на изследването е конкретно да се оцени ефектът от историята за безплодие през целия живот върху преживяването на симптомите на менопауза в средна възраст. От участничките в проучването приблизително една трета (36,6%) съобщават, че в даден период са имали репродуктивни проблеми. Този процент е по-висок от средното за страната ниво на безплодие, което според проучване се оценява на 27,6%.
Въз основа на резултатите изследователите заключват, че жените с анамнеза за репродуктивни проблеми са в по-голям риск да изпитат проблеми със съня, депресивни настроения и раздразнителност. Не е открита връзка между безплодието и други характерни симптоми на менопаузата като горещи вълни, вагинална сухота и тревожност.
Това не е първият научен труд, който свързва безплодието с депресия. Предишни проучвания показват, че 30% до 60% от жените, подложени на оценка и лечение на безплодие, показват положителни резултати за депресия. Това обаче е първото проучване, което установява, че предшестваща анамнеза за проблеми със зачеването е свързана с депресивни симптоми на средна възраст. Ето защо тази група жени следва да бъдат проследявани с повишено внимание за депресивни състояния.
Природно решение на проблемите със съня и депресивните симптоми при тежка менопауза
Специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват Феминорм Лека Нощ / Feminorm® Good Night за справяне с депресията и проблемите със съня в менопаузалния период. Това е изцяло природен продукт, който по естествен и безопасен начин спомага за повдигане на настроението и преодоляване на безпокойството. Благотворното му действие се дължи на прецизната и рационална комбинация от мелатонин и фитоестрогени. Мелатонинът в продукта поддържа цикъла сън/бодърстване, регулира биологичния часовник и бори безсънието. Фитоестрогените от Червена детелина и Сребърна свещичка възвръщат хормоналния баланс и нормализират менопаузалните оплаквания.
За постигане на оптимален резултат се препоръчва по-продължителен прием по 1-2 капсули вечер, 30-60 минути преди лягане. Дългосрочната употреба не крие риск от нежелани ефекти.
Продуктът е наличен в аптечната мрежа в страната и онлайн в електронен магазин МоМо на адрес www.momo.bg.