Жените, които навлизат в ранна менопауза, може да са в по-висок риск от развитие на деменция, според американски изследователи. Учените установяват, че започването на хормоно-заместителна терапия около момента на навлизане в менопаузата изглежда неутрализира предразположеността. Констатациите са предварителни и трябва да бъдат потвърдени от по-големи проучвания. Но данните предполагат, че започването на хормонална терапия скоро след появата на първите менопаузални симптоми може да бъде по-добро за здравето на мозъка, както и за намаляване на сърдечните заболявания и други медицински проблеми, свързани с критическата възраст.
Ранна менопауза и деменция
До 10% от жените се сблъскват с преждевременна менопауза, която настъпва спонтанно преди 40-годишна възраст. Състоянието е свързано с по-голям риск от болестта на Алцхаймер. Но към момента не е открита пряка връзка дали промените в половите хормони причиняват деменция. Хормоно-заместителната терапия може да подобри тежките симптоми на менопауза, като горещи вълни, нощно изпотяване и промени в настроението. Но нейното въздействие върху здравето на мозъка не е напълно изяснено.
Повече за проучването
За целите на проучването изследователите са използвали данни от скенер на мозъка от 193 жени и 99 мъже, за да картографират наличието на два протеина, бета-амилоид и тау, които са отличителни белези на болестта на Алцхаймер. Жените са по-склонни от мъжете да развият деменция. Очаквано, данните от сканирането показват повече тау протеин при дамите, отколкото при връстниците им от мъжки пол. Това важи особено, когато те имат и високи нива на мозъчен амилоид. Но сканирането също така показа, че връзката между абнормния амилоид и тау е много по-силна при жени, които са навлезли преждевременно в менопаузата.
Учените изследват допълнително дали хормоналната терапия е свързана с натрупването на необичайни протеини в мозъка. Откриват доказателства, че е така, но само когато жените започват терапията пет или повече години след навлизане в менопауза. „Хормоналната терапия може да има отрицателни ефекти върху когнитивните способности, но само ако започне няколко години след настъпване на менопаузата“, споделя д-р Джилиан Кофлан, автор на проучването.
Необходими са още проучвания, за да се установи как менопаузата и хормоно-заместителната терапия влияят върху риска от деменция. Някои предходни изследвания подчертават потенциалните когнитивни ползи от хормоналната терапия. Но има и проучвания, които я свързват с повишен риск от проблеми с паметта и мисленето.
Напълно безопасна природна терапия при ранен климакс
Специалистите гинеколози от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват продукт с природен състав, който успешно се прилага и в пременопаузалния период, и при преждевременна менопауза. Това е Феминорм / Feminorm® от едноименната продуктова линия на марката. Той съдържа 4 изофлавона, което го превръща в най-пълния източник на фитоестрогени на българския пазар. За разлика от него соята осигурява едва два от необходимите изофлавони.
Всяка растителна капсула доставя на женското тяло стандартизиран екстракт от цветовете на Червена детелина (Trifolium pratense) 250 mg. При продължителен прием естрогенният дефицит се компенсира, хормоналният баланс се възстановява и рискът от здравословни проблеми намалява.
Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Предимство е, че има отлична поносимост при дълговременна употреба. Търсете в аптеките и в сайта на електронен магазин МоМо – www.momo.bg.