Експерти предупреждават за връзката между пременопауза и депресия. По думите им психическите промени в периода преди менопауза биха могли да доведат да депресивно състояние. Ето защо препоръчват на пременопаузалните жени:
- при спад в емоционалното състояние да посетят лекар, който да определи дали са стресирани/тъжни или депресирани
Повече информация за пременопауза и депресия
Специалистите информират, че много жени понякога изпитват симптоми, които се асоциират с депресия. Примери за такива са:
- продължителна умора
- понижена енергия
- загуба на интерес към ежедневните дейности
- тъга
- раздразнителност
- нарушения на съня (прекалено ранно ставане сутрин, твърде много спане)
- повишена възбудимост
- промени в теглото
- понижено сексуално желание
В случай че тези симптоми са налице над 2 седмици, това дава основание да се подозира тежка депресия. Това казват от Северноамериканската асоциация по менопауза (NAMS).
Други характерни симптоми на депресия са:
- постоянно чувство на тъга, безпокойство и празнота
- усещане за безнадеждност
- песимизъм
- постоянно чувство за вина, безполезност и безпомощност
- проблеми с паметта, концентрацията и вземането на решения
Болките в тялото, главоболието, мускулните крампи и храносмилателните проблеми без ясна физическа причина също могат да са признак за депресия.
Нежеланието за живот е предупредителен знак за тежка депресия
Като начин за справяне с химическия дисбаланс в мозъка, който води до тежка депресия през пременопаузата, експертите препоръчват:
- когнитивно-поведенческа терапия
- антидепресанти
От Северноамериканската асоциация за менопауза подчертават, че обикновено са нужни няколко седмици, за да се усети пълният ефект на антидепресивните медикаменти. Въпреки че състоянието се подобрява, при много жени се проявяват странични ефекти като нежелано наддаване на тегло и проблеми със сексуалната възбуда.
Наши изтъкнати гинеколози от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват фитоестрогените като безопасна алтернатива на антидепресантите в пременопаузалния период.
Най-пълният източник на естествени фитоестрогени на българския пазар, който успешно може да се прилага при пременопауза и депресия е…
Благодарение на активната съставка 250 mg стандартизиран екстракт от Червена детелина (Trifolium pratense), съответстващ на 20 mg изофлавони, продуктът:
- повлиява благоприятно невровегетативни и психически нарушения
- подпомага овладяването на пременопаузалните смущения
Приемът е особено важен в пременопаузалния период. Продуктът може успешно да се използва вместо хормоно-заместителна терапия. Дозира се по 1 капсула от 1 до 3 пъти дневно, след хранене. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции. Има отлична поносимост и е подходящ за дълговременна употреба. Предлага се в иновативни растителни капсули (VGcaps), които са 100% природни, хипоалергенни, без консерванти, подходящи и за вегетарианци.
Търсете в аптеките или поръчайте от сайта на онлайн магазин МоМо – www.momo.bg.