В женския организъм естрогените регулират дейността на сърдечно-съдовата система, запазват еластичността на стените на кръвоностите съдове. Ето защо пониженото ниво на естрогени по време на менопаузата предразполага жените към сърдечно-съдови заболявания и най–вече атеросклероза. Атеросклерозата е хронично общосъдово, прогресиращо заболяване, което засяга вътрешния слой на големите и средните артерии на организма. Във вътрешния слой на артериите се отлагат мастни вещества и стените на съдовете стават по-дебели и по-твърди.
Причините за поява на атеросклероза по време на менопаузата може да бъде затлъстяването и високото кръвно налягане, характерни за този период. Отлагането на мастни вещества е резултат на настъпило разстройство на мастната обмяна в съдовата стена и тези мастни вещества се натрупват под формата на плаки (атероматозни плаки).
Приемът на фитоестрогени понижава риска от атеросклероза, защото намалява нивото на триглицеридите в кръвта и повишава артериалния еластицитет. Съществува синергичен ефект между фитоестрогените и антиоксидантните системи, което е важно при заболявания, където има оксидативен стрес, например LDL оксидацията при атеросклерозата.
Уместен е приемът на проантоцинидин и гинко билоба, които укрепват стените на кръвоносните съдове и предотвратява запушването им.