Неотдавна Американският Департамент по здравеопазване публикува статистически данни, посочващи най-големите заплахи за женското здраве. Посочват се различни системни заболявания, които засягат жените, и чиито случаи зачестяват с напредване на възрастта и особено с навлизането в климактериум. Известно е, че някои от тези заболявания се дължат на наследствени фактори или са възрастово обусловени и не подлежат на кой знае колко успешен контрол. Други обаче се провокират от фактори, чието влияние лесно и напълно успешно може да бъде избягвано.
Посочвайки най-често срещаните заболявания сред жените, програма Женско здраве (Femicare) апелира към вземането на необходимите мерки от страна на всяка жена за избягване на тяхната поява.
Сърдечно-съдови проблеми – основен враг на женското здраве
Напредването на възрастта предразполага към поява на редица сърдечно-съдови проблеми. Широко се дискутира мнението, че те застрашават предимно мъжете, но истината е, че менопаузата и хормоналните промени, засягащи женския организъм, превръщат жените в още по-лесна мишена на подобни проблеми. За минимизиране на риска от исхемична болест на сърцето и за поддържане на женското здраве се препоръчва отказване на тютюнопушенето, здравословно хранене, придържане към нормална двигателна активност и запазване на хормоналния баланс на тялото в периода на климактериум, най-вече чрез прием на фитоестрогени.
Диабет тип 2
Състоянието, при което организмът не успява да поддържа нивата на кръвна захар в норма, също е сред водещите заплахи за женското здраве. Основната част на болните от диабет тип 2 са жени в пременопауза или в същинска менопауза. При тях се наблюдава инсулинова резистентност, която изисква спазване на специална диета.
Затлъстяване
Това е основната причина за развитие на диабет тип 2 при жените. Освен от него обаче затлъстяването повишава риска и от поява на атеросклероза, висок холестерол и повишени триглицериди, които са основна предпоставка за сърдечни проблеми и инсулт.
Физически травми и злополуки
Жените в постменопауза са сред основните жертви на фрактури на крайниците. Причината за това е естественото намаляване на костната плътност – следствие от понижаването на естрогеновите нива през менопаузата. Наред с поддържането на нормална двигателна активност и здравословна диета, богата на витамин Д и калций, на жените в менопауза се препоръчва и прием на фитоестрогени – безопасен начин за балансиране на женските полови хормони.