Инконтиненция, или трудно задържане на урината, е сред проблемите, за които никоя жена не обича да говори. Състоянието влошава не само качеството на живот на жената, но и нейното психическо състояние и сексуалните й преживявания.
Инконтиненция – разпространение на състоянието сред жените
Инконтиненция се наблюдава не само сред възрастните жени. Въпреки че вероятността от развитие на инконтиненция пропорционално нараства с напредването на възрастта, поне около 20-30% от засегнатите жени са млади – на възраст 30-40 години.
Най-голямата група жени с инконтиненция обаче е тази на жените в менопауза. При тях трудното задържане на урина е един от най-често срещаните симптоми.
Видове инконтиненция
Стресова инконтиненция – при нея се получава неволно изпускане на урина под въздействие на дейности, които повишават натиска върху пикочния мехур, например при кашляне, кихане, силен смях и др.
Спешна инконтиненция – състояние, известно и като слаб пикочен мехур. Характеризира се с внезапни и силни позиви за уриниране, които често са придружени от неволно изпускане на урина.
Функционална инконтиненция – тя е характерна основно за жени в напреднала възраст и е резултат от съпътстващи здравословни проблеми.
Инконтиненция през менопаузата – причини
В най-голяма част от случаите различните форми на инконтиненция при жените в менопауза са резултат от отпадане на хормоналните въздействия, т.е. от намаляване количеството на женския полов хормон естроген в кръвта. Спадът в секрецията на естроген намалява тонуса на гладката мускулатура в женското тяло. Това от своя страна води до намаляване на уретралното съпротивление, т.е. уретрата, която извежда урината от пикочния мехур, все по-трудно се свива. Мускулите й стоят отпуснати, което не позволява на жените да “стискат” и да задържат урината, а се стига до нейното неволно изпускане.
За справяне с инконтиненцията при жените в менопауза
Препоръката на специалистите е насочена към насърчаване на жените да не прикриват проблема си и да не страдат сами. Инконтиненцията, породена от менопаузата, е напълно овладимо състояние. В основата му стои възстановяването на хормоналния баланс в женското тяло.
Като най-удачен метод за това през менопаузата се препоръчва приемът на фитоестрогени. Това са природни и безвредни аналози на естрогена, извлечени от различни растителни култури, като червената детелина. Водещите родни продукти с фитоестрогени, извлечени от червена детелина, са продуктите от серия Феминорм/Feminorm®.