Жените по природа са по-податливи на депресия и депресивни състояния в сравнение с мъжете. Особено уязвими обаче стават в периода на пременопауза и особено през същинския климактериум. Навлизането в менопауза почти удвоява риска жената да развие депресия. Според някои проучвания жените на възраст между 45 и 60 години са най-податливи на здравословни проблеми от всякакъв тип, като най-лабилно е именно психичното им здраве.
В периода на менопауза стандартните стресиращи фактори се допълват от характерните за този период промени в организма и рискът от депресивни състояния достига най-високи стойности. Превенцията и овладяването на депресията изисква комплексни мерки както срещу менопаузалните смущения, така и срещу повишените нива на стреса. Програма Женско здраве (Femicare) ще предложи няколко такива мерки на база на вече доказаната връзка между менопаузата и податливостта към депресивни състояния.
Депресия и менопауза – причини за тази взаимовръзка
Проучване на учени от Харвардския Университет показва, че жени с досега крепко психично здраве може да развият сериозни симптоми на депресия още с първите години на преход към менопауза. Логично, най-сериозна е опасността при менопаузални жени, които в по-ранна възраст са страдали от психо-емоционални неразположения.
Причините за повишената склонност към депресия през климактериума варират при различните жени. В най-голяма част от случаите това са:
- фамилната предразположеност към психически проблеми
- усещането за навлизане в нов етап, в който децата са пораснали и самостоятелни и жената вече чувства отчуждението им
- намаляването броя на дейностите, които разсейват вниманието и го отклоняват от емоционалните проблеми
- разстройствата на съня
- промените в мозъчните функции, провокирани от флуктуациите на естрогена – това е най-силният провокиращ фактор
Депресия през менопаузата – превенция
В повечето случаи нелекуваната депресия прогресивно се влошава с хода на времето. Много трудно е психическото здраве на жената в менопауза да се подобри, ако не се вземат мерки за елиминиране на причините.
Превенцията и по-бързото овладяване на депресивните състояния изисква и физически и психически намеси. Специалистите по женското здраве препоръчват жената в менопауза да поддържа задължително физическата си активност и дори да я повиши при нужда. Добре би било да се упражняват спортове, съобразени с общото състояние на жената и с промените в костната структура през менопаузата. Необходимо е да се подобрят отношенията в семейството и всякакъв психо-емоционален дискомфорт да се консултира със специалист.
Екипът на програма Femicare предлага и изцяло природни продукти за възстановяване на хормоналния баланс на женското тяло. Като източници на мощни фитоестрогени продуктите Феминорм успешно и трайно компенсират дефицита на естроген през пременопаузата и същинския климактериум. Серия Феминорм включва и продукти с комбиниран състав, помагащи за подобряване на съня и за предотвратяване на риска от остеопороза.
Продукти Феминорм са идеално допълнение към мерките за поддържане на физическото и психическото здраве на всяка жена около менопаузална възраст.