Вредата от тютюнопушенето е обект на редица проучвания, които доказват безспорно негативното му влияние върху здравето ни в дългосрочен аспект. Въпреки че тютюнопушенето е основната предотвратима причина за поява на здравословни проблеми, около 50% от световното население продължава да пуши редовно. Около една трета от активните пушачи са жени на възраст между 25 и 45 години.
Програма Женско здраве (Femicare) ще посочи основните данни, с които разполагаме, относно вредата от тютюнопушенето върху здравето на жените. Ще посочим и основните здравословни проблеми, които застрашават няколкостотин хиляди жени активни пушачки у нас.
Вредата от тютюнопушенето – специфичните последствия при жените
Жените пушачки се изправят пред същите здравни рискове, които засягат и пушещите мъже – повишеният риск от различни типове рак, високо кръвно налягане и холестерол, сърдечни заболявания, диабет и др. Вредата от тютюнопушенето при жените обаче се асоциира и с повишената опасност от няколко типични женски здравословни проблеми.
Редовно тютюнопушене и проблеми с менструацията. Оплаквания като аменорея (липса на менструация) и обилна менструация (менорагия) се срещат поне 2 пъти по-често при пушещите, отколкото при непушещите жени. Редовното тютюнопушене допълнително засилва риска от подобни проблеми с менструацията. Освен това при жените пушачки подобни оплаквания често са придружени и от различни форми на вагинална инфекция (вагинит).
Продължително тютюнопушене и ранна менопауза. Вредата от тютюнопушенето е най-осезаема при жените, които са започнали да пушат редовно през пубертета. При тях рискът от преждевременна менопауза почти се утроява. Почти 90% от тези жени навлизат в менопауза с поне 3 години по-рано от непушещите жени.
Тютюнопушене и остеопороза. Вредата от тютюнопушенето е доказана и по отношение на костното здраве. Токсините в цигарения дим водят до много по-бърза от нормалната загуба на костно вещество. Това повишава значително риска от остеопороза, включително при жени, които още не са в менопауза.
Превенция на вредата от тютюнопушенето. Особености през менопаузата
Основната причина вредата от тютюнопушенето да е толкова осезаема при жените е влиянието му върху нивата на женските полови хормони. Те естествено спадат с наближаване на менопаузата, но токсичният цигарен дим значително ускорява настъпването на хормонален дефицит. Именно това му влияние се асоциира с по-високия риск от менструални проблеми и преждевременна менопауза при жените пушачки. Особено в периода на пременопауза те трябва да полагат грижи за поддържане на оптималния баланс на полови хормони. Абсолютно безопасен метод за това е приема на фитоестрогени – природните аналози на хормона естроген.
Профилактичните прегледи за измерване на костна плътност са препоръчителни за всяка жена над 40-годишна възраст. Най-важни са те за редовно пушещите жени, за навременно установяване на евентуални здравословни проблеми. Наред с нормализирането на хормоналните нива, тези жени се нуждаят и от повишен прием на калций и витамин Д за контролиране na риска от остеопороза.
Програма Женско здраве (Femicare) препоръчва природните продукти от серия Феминорм като източници на мощни фитоестрогени за поддържане хормоналния баланс на женското тяло в периода преди, по време и след менопаузата.
Феминорм Остео/Feminorm® Osteo комбинира фитоестрогените с оптимални дози витамин Д за поддържане здравината на костите и превенция на остеопорозата.
Контролът върху вредата от тютюнопушенето може да се гарантира с профилактични прегледи при специалисти по женското здраве. В периода на менопаузата този контрол е добре да бъде допълнен и с приема на продукти Феминорм за профилактика на всички последствия от индуцирания от тютюнопушенето хормонален дефицит.