Учените разработват нов подход, който може да помогне на всяка жена да предвиди с голяма точност кога ще навлезе в менопауза. Хормонално изследване, ползвано при ин витро процедури, се оказва важен фактор за улавяне на първите сигнали за предстоящ климактериум.
Иновативен подход показва достатъчно рано, че предстои навлизане в менопауза
Менопаузата настъпва обикновено след 45-годишна възраст. Възрастовият диапазон на менопаузалните жени обаче е широк и в някои случаи в климактериум се навлиза след 51 години. Може да се каже, че възрастта не е достатъчно показателен фактор. Това не позволява да се предвиди с необходимата прецизност кога жената ще навлезе в менопауза. Затова и рядко се взимат достатъчно ефективни превантивни мерки за намаляване тежестта на симптомите на менопауза.
Днес учените разработват иновативен подход, с който може да се предвиди, че жената ще навлезе в менопауза в следващите 1 до 2 години. Така всяка жена след 30-годишна възраст може да бъде подготвена дори за случаите на преждевременна (ранна) менопауза.
Жените могат да бъдат предварително подготвени за настъпващия климактериум
Учени от Университетския Медицински център в Утрехт свързват нивата на т.нар. Анти-Мюлеров хормон с вероятността от навлизане в менопауза.
Анти-Мюлеровият хормон се секретира след половото съзряване на момичето и с навлизането в детеродна възраст. В този период нивата на хормона в кръвта постепенно се повишават. Неговата кръвна концентрация се ползва като маркер за т.нар. яйчников резерв. Нивата на хормона постепенно намаляват след 30-годишна възраст. Има определен минимум, под който се говори за намален яйчников резерв и може да се съди, че в рамките на 2 години ще настъпи менопауза.
С времето методът ще се налага и ще се проследява състоянието на жените, участващи в допълнителните проучвания. Така ще се отчете дали официалното им навлизане в менопауза и прекратяването на менструацията съвпада с предварително очакваната възраст, предвидена при изследването на Анти-Мюлеровия хормон.
Навременно улавяне на сигналите на предстояща менопауза – важен фактор за поддържане на доброто женско здраве
Програма Женско здраве (Femicare) работи за ориентиране на всички жени за рисковете, които ги заплашват през менопаузата. Превантивните мерки за неутрализиране на хормоналния дефицит през климактериума може да намалят значително тези рискове.
В периода непосредствено преди и след настъпването на същинската менопауза е важно да вземат мерки срещу:
• остеопороза
• затлъстяване
• сърдечно-съдови проблеми
• тревожност и безсъние
• намаляване на либидото
• стареене на кожата
В тази връзка програма Женско здраве насочва жените към ползите от приема на природните продукти от фамилия Феминорм/Feminorm®. Те осигуряват безпроблемно преминаване през отделните етапи на менопаузата.