В статията ще разгледаме причините и възможните начини за подобряване на безсъние при менопауза. Почти всеки човек изпитва нарушения на съня в даден момент от живота си и това е напълно нормално. А, в определени периоди, смущенията в съня се появяват по-често, отколкото в други. Тези фази включват менопаузата – период, в който почти всяка втора жена страда от нарушения на съня, а сега – нека разгледаме темата по-подробно.
Безсъние при менопауза – предизвикателството, което стои пред вас
За много жени, нарушението на съня е един от първите признаци за настъпващата менопауза. Това е така, защото в началото на този период производството на прогестерон постепенно намалява. Половият хормон, всъщност действа отпускащо на нервите и психиката като така насърчава здравия и дълбок сън.
С напредване на менопаузата, производството на женския полов хормон естроген също намалява, което може да бъде причина за постоянни и дори екстремни нарушения на съня. В допълнение, ниските нива на естроген водят до намалено производство на мелатонин. Този т.нар. хормон на съня регулира вашия вътрешен часовник, който е особено важен за спокойния сън. А, тук се срещат две хормонални промени, тъй като производството на мелатонин така или иначе намалява с възрастта.
Това е проблем, не само защото здравият сън е изключително важен за тялото и мозъка, но и защото нарушенията вече стават хронични по-бързо, отколкото си мислите. Всеки човек, който има проблеми със съня поне три пъти седмично за повече от три месеца, задължително трябва да потърси медицинска помощ.
Има и много жени, които страдат “само” от нарушения на съня – събуждайки се в различен часови диапазон, облени в пот и със сърцебиене. А, тази комбинация затруднява повторното заспиване. Други, страдащи от безсъние при менопауза споделят за „горещи вълни“, но медиците предполагат, че изпотяването е причинено от неправилно функциониране на вегетативната нервна система, поради колебания в хормоналните нива на естроген и прогестерон. Тъй като тези два полови хормона действат като вещества, регулиращи сърдечната честота и телесната температура.
Какво да направите срещу безсъние при менопауза?
Освен прием на различни медикаменти, за да се справите с безсънието при менопауза, ние ще ви дадем ценни съвети как да насърчите здравия сън. Първо трябва вие да се уверите, че имате необходимите тишина и спокойствие, както и добра температура в помещението, в което спите. Също така, обличайте се с леки, дишащи дрехи и избирайте внимателно вашето спално бельо. Създайте си малки ритуали преди сън, с които на насърчите по-добрия сън – напр. масажирайте краката си с успокояващото масло от лавандула. Нека не забравяме това да си направите режим за сън, който да спазвате. А, що се отнася до диетата, вечер хапвайте по-леки храни поне 3 часа преди сън. Движете се колкото се може повече, но не и няколко часа преди лягане. А, защо да не опитате и с различни техники за релаксация, които ще насърчат съня? Кратко, точно и ясно – всичко, от което имате нужда.
Подобрете качеството на вашия сън с изцяло природен продукт
Специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват прием Феминорм Лека Нощ / Feminorm® Good Night за справяне с безсънието при менопауза, както и за облекчаване на съпътстващите симптоми. Той е изцяло природен продукт, който по безопасен и напълно естествен начин спомага за подобряване на вашето състояние. Благотворното му действие се дължи на чудотворната комбинация от мелатонин и фитоестрогени. Мелатонинът в продукта поддържа добрия сън и регулира биологичния ви часовник, а фитоестрогените от Сребърна свещичка и Червена детелина нормализират менопаузалните оплаквания.
За най-добри резултати, приемайте по 1 капсула вечер поне 30 до 60 минути преди сън. Без нежелани ефекти дори при продължителен прием.
Може да го откриете в аптечната мрежа, както и на сайта на онлайн магазин MoMo – www.momo.bg.