След една определена възраст всяка жена започва да се интересува от предстоящите симптоми на пременопауза. Кои са те и как да се овладеят ще разкрием в редовете по-долу. Преди това нека си припомним набързо какво е пременопауза.
Същност и симптоми на пременопауза
С понятието „пременопауза“ (перименопауза) периодът, предшестващ настъпването на същинската менопауза. Това е времето, когато започва естествено намаляване на продукцията на полови хормони от яйчниците. Типичните симптоми на пременопауза са резки пикове и спадове на настроението, топли вълни, нощни изпотявания и нарушен сън.
Повече за начините за справяне с топлите вълни – един от най-неприятните симптоми на пременопауза
Специалистите са категорични, че с придържането към следващите няколко съвета дамите в пременопауза могат да „охладят“ топлите вълни:
Дрехи от дишаща материя
Носенето на дрехи, изработени от естествени материали, е изпитан начин за противодействие на топлите вълни през пременопаузата. Те не блокират вентилацията на кожата, а и позволяват да диша.
Повече вода
Добрата хидратация е еднакво важна за охлаждането на организма и за доброто здраве. Знаейки това жените, които страдат от един от най-мъчителните симптоми на пременопауза – топлите вълни, трябва да поддържат оптимален воден баланс в тялото. Това се постига, като приемат между 1,5-2 течности дневно, за предпочитане вода.
Предпазване от слънцето
Слънцето е приятел и враг на пременопаузалните жени. От една страна, то им помага да се справят по-лесно с емоционалните проблеми, като стимулира отделянето на серотонин в мозъка. От друга страна обаче, палещите му лъчи усилват дискомфорта, предизвикан от горещите вълни. Не стига това, ами в периода на пременопауза женската кожа е по-чувствителна към слънчевата радиация. Високият риск от изгаряне увеличава опасността от развитие на кожни заболявания.
Поради всичко това незащитеното излагане под слънцето трябва да се избягва.
По-малко стрес
Стресът усилва изявите на симптомите на пременопауза. Горещите вълни не са изключение от правилото. Ето защо, за да се предотврати поредният пристъп на топлина по тялото, е нужно да се избягват стресовите ситуации.
Плуване
Тази физическа активност действа изключително благоприятно за овладяване на горещите вълни през пременопаузата. Освен че разхлажда, тя допринася за подобряване на циркулацията на кръвта.
Стратегии за по-лесно овладяване на неприятните симптоми на пременопауза
С помощта на следните няколко съвета симптомите на пременопауза значително могат да бъдат облекчени:
Внасяне на някои промени в ежедневното меню
Установено е, че приемът на червено месо и млечни продукти усилва симптомите на пременопауза. Ето защо е добре консумацията на тези продукти да се избягва или да се ограничи до минимум. Съветът важи с пълна сила и за алкохола, кофеина, бялата захар и силните подправки. Счита се, че те повишават киселинността на кръвта и допринасят за извличането на калция от костите. По този начин се повишава рискът от загуба на костна плътност и развитие на остеопороза.
Препоръчително е изброените храни да се заменят в колкото се може по-голяма степен с пресни плодове и зеленчуци. Ценните хранителни вещества в тях допринасят за регулиране на кръвната захар и намаляват опасността от затлъстяване.
Увеличаване на калция в кръвта
През пременопаузата женския организъм започва по-трудно да усвоява калция от храната. Това води до повишеното му извличане от костите за поддържане на минералния баланс в тялото. В резултат се повишава чупливостта на костите. За забавяне на калциевата резорбция се препоръчва:
- редовно раздвижване на тялото
- поддържане активността на опорно-двигателната система
- оптимален прием на витамин Д
Дългосрочното решение на неприятните симптоми на пременопауза
Важно е да се направи уточнението, че посочените мерки ще доведат до временно справяне със симптомите на пременопауза. За овладяването им в дългосрочен план е необходимо да се преодолее причината за тяхната поява – хормоналният дисбаланс.
Постепенното намаляване на количеството секретиран естроген може да се компенсира с приема на фитоестрогени. Тези растителни аналози на основния женски полов хормон се съдържат в оптимално количество във всеки един от 4 основни продукти от фамилия Феминорм. За пременопаузалния период обаче ние от екипа на програма Женско здраве (Femicare) препоръчваме Феминорм/Feminorm®. Фитоестрогените в този дар от природата са извлечени от цветове на Червена детелина (Trifolium pratense), една от най-мощните билки за овладяване на симптоми на пременопауза. Още щом попаднат в женския организъм растителните аналозите на естрогена свързват специфичните естрогенни рецептори и стимулират активността им. Вследствие на това хормоналният баланс се възстановява, а смущенията в периода на пременопауза се нормализират.
Феминорм има удобен прием. Дозира се по 1 капсула от 1 до 3 пъти дневно след хранене. Напълно безопасен е и има отлична поносимост. Няма данни за нежелани ефекти и странични реакции дори при дълговременна употреба.