Същинската менопауза обикновено настъпва около 50-годишна възраст. Тя е предшествана от един период на адаптация на женския организъм към настъпващите промени, познат като пременопауза.
Под въздействието на различни външни или вътрешни фактори обаче всяка жена е изложена на риск от ранна менопауза или по-ранно навлизане в периода на менопауза от очакваното. Това може да стане в началото на 40-те години от живота на жената. Стресът е един от тези неблагоприятни фактори.
Как стресът предизвиква ранна менопауза?
Както физическият, така и психологическият стрес могат да въздействат негативно върху женския менструален цикъл. Прекомерното физическо натоварване или преживян силен емоционален стрес с еднаква сила могат да предизвикат ранно спиране на менструацията и да поставят началото на критическата възраст в живота на жената в момент, когато тялото не е подготвено за това.
Без значение какъв е източникът на стрес, тялото го идентифицира като нарушение на вътрешната хармония и започва каскада от физиологични изменения, които нерядко довеждат и до ранна менопауза. С други думи – тялото реагира на всякакъв стрес по идентичен начин.
Хипоталамусът е частта от мозъка, където се регистрира наличието на стрес. Той изпраща сигнал до хипофизната жлеза, която отговаря за регулиране на всички важни хормони в човешкия организъм. Така започва секретирането на хормона на стреса кортизол.
Когато количествата му са твърде високи за дълъг период от време, започват да се проявяват негативните последици от стреса, част от които са именно нарушения в менструалния цикъл. Те се дължат на последвалия дисбаланс на женските полови хормони естроген и прогестерон, които се разстройват под въздействието на освобождаването на кортизол.
Част от симптомите на менопауза и стрес се припокриват. Те включват проблеми със съня, отслабване на паметта, наддаване на тегло, храносмилателни проблеми, раздразнителност, намалено сексуално желание, промени в настроението, тревожност и депресия. При предизвикване на ранна менопауза обаче симптомите могат да бъдат по-тежки и да са с по-голяма продължителност от обикновено.
Предотвратяване на ранна менопауза чрез успешен контрол над стреса
Според специалистите от програма Женско здраве (Femicare) най-добре е всяка жена да премине плавно и по естествен начин в същинската менопауза, за да се избегнат усложнения и друг вид физиологични нарушения. Успешният контрол над стреса посредством техники за успокоение, промени в начина на хранене и повече движение способства за намаляване на негативните последици и нормализиране на хормоналните нива, които така или иначе се разстройват през климактериума.
Когато дойде естественият момент за навлизане на жената в менопауза, тя може по напълно безопасен начин да облекчи симптомите, които съпътстват този период чрез прием на природни продукти на основата на фитоестрогени. Установено е, че те нормализират хормоналните нива и успокояват голяма част от неблагоприятните проявления на менопаузата.