Бактерии в пикочния мехур, които биха могли да подскажат точно кои постменопаузални жени са в риск от повтарящи се уроинфекции. Това откриват изследователи от Тексаския университет в Далас и д-р Филип Зимерн, преподавател по урология в Югозападния медицински център към университета. Друго, което установяват членовете на научния екип, е, че естрогените са в състояние да намалят опасността от инфекции на пикочните пътища при дамите в риск. Резултатите са публикувани в сп. Cell Reports Medicine.
Постменопаузални жени, „лоши“ бактерии и инфекции на пикочните пътища
Учените анализират данните на 75 жени в постменопауза (периодът след менопауза). Изследваните лица условно са разделени в 3 групи. В първата са жени без анамнеза за пикочни инфекции. Във втората – жени с рецидивиращи уроинфекции, които по време на проучването са с инфекция. В третата – жени с повтарящи се инфекции на пикочните пътища, които в момента на проучването НЕ са с инфекция.
„Установихме, че в микробиома на жените, които по принцип са с рецидивиращи уроинфекции, има изобилие от микроорганизми, способни да причинят пикочни заболявания. Едновременно с това т.нар. „добри“ бактерии са изключително малко“. Коментарът е на Майкъл Нойджънт, един от авторите на изследването.
На този фон впечатление прави, че при голяма част от жените на естрогенна терапия няма „лоши“ бактерии в пикочния мехур. По думите на учените повишената концентрация на естроген в урината корелира с големия брой „добри“ бактерии (като лактобацили) в микробиома.
Данните от проучването показват още, че в микробиома на жени с повтарящи се пикочни инфекции, има повече гени за резистентност към антибиотици
За сравнение служат жените без анамнеза за уроинфекции.
Учените правят уточнението, че гените за антибиотична резистентност се обменят между клетките. Това позволява бързото разпространение на резистентността в бактериалната популация, което затруднява лечението на инфекцията.
„Антибиотиците не са панацея. Трябва да започнем да мислим за нови терапии като например такива с естроген и пробиотик“. Това казва в заключение главната авторка на изследването д-р Никол де Ниско.
Оптимален прием на растителни естрогени за постменопаузални жени в риск от уроинфекция
Феминорм Остео / Feminorm® Osteo е специално разработен продукт за жени в постменопауза. Той съдържа два мощни фитоестрогена – екстракт от Червена детелина (Trifolium pratensе ) 250 mg и от Сребърна свещичка (Cimicifuga rasemose) 30 mg.
Фитоестрогените са растителни вещества, които структурно и функционално наподобяват естрогените. Попадайки в женския организъм, те се свързват селективно със специфичните бета естрогенни рецептори. В резултат възстановяват хормоналния баланс през менопаузалния период и намаляват риска от различни здравословни проблеми, вкл. уроинфекции. Повлияват благоприятно костната тъкан.
Съдържащият се в състава на продукта витамин Д в активна форма (витамин Д3 или холекалциферол) допринася за усвояване на калция и фосфора. Подобрява и мускулния тонус, като поддържа нормалното състояние на костите и функцията на мускулите – нещо особено важно за жени в постменопауза.
Продуктът може да се използва самостоятелно или като допълнение към хормоно-заместителна терапия (ХЗТ). Няма данни за нежелани ефекти. Подходящ за продължителен прием.