В периода след менопауза при жените настъпват редица промени, провокирани главно от по-ниските нива на женски хормони. Този етап, известен още като постменопауза, излага дамите на повишен риск от развитие на някои здравословни проблеми. Това е така, защото жените изпитват едновременно естествените промени, настъпващи при стареене и тези, породени от естрогенния дефицит. В следващите редове ще видите често срещани здравословни оплаквания, с които се сблъскват жените след менопауза.
Риск от сърдечно-съдови заболявания в периода след менопауза
Менопаузалните жени са изложени на по-висок риск от сърдечни заболявания, като почти една трета от дамите развиват сърдечно-съдови проблеми. Десет години след настъпване на менопауза започва да се увеличава и честотата на инфаркт при жените. Основната причина е, че естрогенът участва в поддържането на кръвоносните съдове гъвкави и помага за тяхното свиване и разширяване спрямо притока на кръв. Спадът на естроген, в комбинация с други промени, като например високо кръвно налягане, може да доведе до удебелени стени на артериите и по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания. Според проучване от 2021 г. честите и продължителни горещи вълни по време на менопауза също са свързани с бъдещи сърдечно-съдови заболявания.
За да намалят риска от сърдечно-съдови събития, жените в менопауза трябва да се придържат към здравословен начин на живот. Това включва спазването на диета, богата на зеленчуци, ограничена консумация на червени меса, захари и преработени продукти, редовна физическа активност и отказ от тютюнопушене.
Остеопороза
Жените са 4 пъти по-склонни от мъжете да развият остеопороза. При това заболяване костите изтъняват, стават слаби и се чупят лесно. Естрогенът е важен за костното здраве при жените и спадът в нивата на този хормон започва да се отразява още преди същинската менопауза. Въпреки това остеопорозата често остава незабелязана, поради липса на симптоми. Костна фрактура може да бъде първият признак на заболяването.
За здрави кости се препоръчва дамите да поддържат редовна физическа активност. От особено значение за костното здраве са достатъчните количества витамин D и калций. Чрез ежедневното разумно излагане на слънце може да си набавите витамин D, а млечни продукти, тъмнолистни зеленчуци, риба тон и сьомга са храни, богати на калций.
Уринарна инконтиненция
Уринарна инконтиненция (неволно изпускане на урина) е проблем, с който се сблъскват приблизително половината от жените в постменопауза. Трудност за контролиране на пикочния мехур съпровожда най-често кихане, кашлица или физическа активност. Причината за това на първо място е отслабване на тазовата мускулатура с напредване на възрастта. Също така тъканите на пикочния мехур и уретрата съдържат рецептори за хормоните естроген и прогестерон, които ги удебеляват. След менопауза нивата на тези хормони спадат, а тъканта изтънява и отслабва.
За да предотвратите неволно изпускане на урина, изпразвайте пикочния мехур възможно най-често. Препоръчва се дамите да практикуват редовно упражненията на Кегел за укрепване на мускулите на тазовото дъно.
Фитоестрогени помагат за регулиране на хормоналния дисбаланс в периода след менопауза
Специалистите от програма Женско здраве (Femicare) препоръчват на дамите в климакс да се доверят на природните продукти от серията Феминорм. Оптимално количество високопречистени фитоестрогени, можете да откриете в 4-те основни продукта:
- Феминорм/Feminorm®
- Феминорм Дуо/Feminorm® Duo
- Феминорм Лека Нощ/Feminorm® Good Night
- Феминорм Остео/Феминорм® Остео
Фитоестрогените се свързват селективно с естрогенните рецептори и стимулират тяхната активност, без да потискат производството на собствени естрогени в организма. В резултат хормоналният баланс се възстановява и менопаузалните смущения се овладяват. Продуктите са напълно безопасни, имат отлична поносимост и са подходящи за продължителен прием. Изборът на продукт зависи от тежестта и вида на менопаузалните оплаквания.