Менопаузата е неизменен спътник на жената, преминала 50–годишна възраст. Това е период, изпълнен с множество промени, както във физиологичен така и в емоционален план. И тъй като при всяка жена усещанията са индивидуални, тя преминава през него по свой собствен начин. Колкото по-запознати са жените с този период, толкова по-спокойно ще преминат през него.
Представяме ви отговорите на четири въпроса, които ще повишат увeреността на жените през менопаузата.
Как менопаузата сигнализира за настъпването си и как жените да избегнат объркването й с друго състояние?
Според специалисти при около 20-25% от жените менопаузата протича безсимптомно и те се чувстват отлично. При останалата част от представителките на нежния пол обаче се наблюдават симптоми като топли вълни, смущения от вагинален и уринарен характер, повишаване на холестерола в кръвта, главоболие и смущения в съня, увеличаване на телесното тегло и др. Много жени могат да отдадат тези симптоми на последици от стрес например. Как да не се стига до объркване в този случай? Ако жената е преминала 40–те си години е нужно тя да се консултира с гинеколог. Той ще установи най-прецизно причината за тези симптоми и ще спести пораждането на редица съмнения и предположения у жената.
Важно уточнение, което трябва да се направи е, че интензивността на изброените симптоми е по-висока при жените, които преди настъпването на менопаузата са имали по-високи нива на естроген. При жените, които преди настъпването й са имали по-ниски нива на хормона в кръвта тези оплаквания са по-слабо изразени. Един от най-ефективните начини за преодоляване на менопаузалните симптоми е чрез прием на доказалите ефекта си в тези случаи и добре познати природни продукти от Фамилия Феминорм.
Нормално ли е жената да изпада в депресия през менопаузата?
Много жени, които по природа са били весели и оптимистично настроени се озадачават от все по-често настъпващите моменти на апатия, угриженост, изнервеност, липса на желание за общуване. Според специалисти тези състояния не бива да се превръщат в повод за притеснение за нито една жена. Причината за тях е характерния за менопаузата спад на нивата на естрогени в кръвта, на който се дължи и тази рязка смяна на обичайното настроение. Освен това негативизмът на жената през менопузата може да се увеличи вследствие на поводи като необходимост от грижа за възрастни родители, пенсиониране, и т.н. С цел да избегнат изпадането в депресия, жените в менопауза е важно да потърсят подкрепа и разбиране от близките си, разговаряйки и прекарвайки повече време с тях.