Критическата възраст или менопаузата при жените настъпва в периода между 40 и 60 годишна възраст. По време на нея, в организма постепенно започват да настъпват редица изменения. Радикална промяна се осъществява във функцията на яйчниците. Тя се забавя и намалява, което води до отделянето на все по – малко количество женски полови хормони – естрогени. Жената преминава от репродуктивна към напреднала възраст.
Характерни за този период са 3 специфични фази.
Пременопауза: През този период жената все още има менструация, но тя е все по – нередовна. Причина за това е намаляващата яйчникова функция, вследствие на спада в хормоналните нива. През този период жената най – често страда от топли вълни, главоболие, променливо настроение, нощно изпотяване, безсъние и вагинална сухота.
Същинска менопауза: Настъпва към 50 годишна възраст. През този период менструалния цикъл прекъсва след едногодишно отсъствие. Липсата му означава, че жената загубва способността си да забременее. Фазата на същинската менопауза се характеризира с най-силно изразени физически и психологически нарушения – депресия, безсъние, изпотяване, тревожност, болки при полов акт, често уриниране, затлъстяване, намаляване на костната плътност и еластичност на кожата. Увеличава се рискът от сърдечно-съдови заболявания като инфаркт и инсулт.
Следменопауза: Характеризира се с пълно приспособяване на организма към новото състояние. През тази фаза настъпва пълното или почти пълното прекъсване на яйчниковата дейност, като този период продължава няколко години.
Ако жените в менопауза не предприемат навреме профилактиращи мерки, качеството им на живот значително се нарушава, като могат да се получат и редица здравословни усложнения. Следните 3 са сред най – опасните.
Остеопороза/Развитие на остеопороза. Тя се предизвиква от понижено или липсващо отделяне на естрогените, чиято роля е да поддържат костната система и нивата на изграждащото я вещество – калций. Вследствие на недостиг на калций костната структура ускорено започва да се разгражда и постепенно губи своята плътност и здравина.
Сърдечно–съдови заболявания и атеросклероза – естрогените потискат образуването на т.нар. лош холестерол, а поради тяхното намаляване, неговите нива рязко се повишават. Високото ниво на холестерол често води до увеличен риск от сърдечно – съдови заболявания.
Атрофия и изсушаване на кожата и лигавиците – намаленото количество естрогени по време на менопаузата понижава образуването на колаген – основното вещество, което участва в изграждането и поддържането на кожната структура. Последиците са атрофия и изсушаване на лигавиците, което води до проблеми в половия живот.
За щастие, учените са открили два начина за профилактика на менопаузалните проблеми – хормоно – заместителната терапия (ХЗТ) със синтетични хормони и природните продукти (фитоестрогени), които наподобяват женските полови хормони. В основата на ХЗТ стои приемът под формата на лекарства на хормона естроген, но се прилагат и малки количества прогестерон. Хормоно – заместителната теапия облекчава симптомите като топли вълни, безсъние, главоболие тревожност. Предпазва от остеопороза и сърдечно – съдови заболявания, но освен това е доказано, че увеличава риска от рак на гърдата. Друг проблем, съпътстващ ХЗТ, е че тя се назначава само за лечение на умерени до тежки менопаузални симптоми, включващи топли вълни, зачервяване, безсъние, нощни изпотявания, влагалищна сухота. Т.е. освен, че крие рискове за здравето, ХЗТ не протектира цялостно женския организъм от всички менопазулани симптоми.
Има доказателства, според които фитоестрогените представляват по – разумна и безопасна алтернатива на ХЗТ. Те са натурални растителни съединения, които спомагат за възстановяване на естрогенния баланс в организма. Имитират ефекта на женските полови хормони, което дава повод на учените да предполагат, че фитоестрогените стимулират производството на колаген. Поради това, че притежават около 50 пъти по – слабо действие от естрогените, те са сравнително безопасни. Установено е, че приемът на фитоестрогени помага за намаляване на менопаузалните симптоми. Тези растителни съединения поддържат костната плътност, укрепват здравето на сърдечно – съдовата система, подпомагат профилактиката на рака на гърдата, притежават благотворен ефект върху нивата на холестерола.
За да се предотвратят усложненията в периода на менопауза е добре да се приложи навременна профилактика с фитоестрогени, още преди проява на първите симптоми, характерни за този период.