Тревожността, депресията, топлите вълни и безсънието са невровегетативни оплаквания през климактериума. Най – неприятният симптом, влошаващ значително качеството на живот безспорно е безсънието, единодушни са 66% от жените в менопауза. Според изследвания, пациентките го оценяват като по – мъчително и от топлите вълни. Причината за появата му е в пониженото отделяне на мелатонин – хормонът, регулиращ биологичния часовник, вътрешен синхронизатор и жизнен хармонизатор, чиито нива са взаимосвързани с нивата на естрогенa и серотонина, които с напредването на възрастта на жената, намаляват. Недостигът на сеортонин – хормонът на щастието, засилва цялостния хормонален дисбаланс, който влияе негативно върху общото състояние и поведение на жената. По този начин, освен безсъние, нарушените нива на мелатонин, естроген и серотонин водят и до тревожност и депресия. Тези две състояния от своя страна провокират появата на топли вълни.
Топлите вълни се дължат на нарушение на функцията на центъра за терморегулация – хипоталамуса, при спад на нивото на естрогена. В определен момент мозъчните структури изпращат сигнали на тялото, че прегрява, когато всъщност температурата му е съвсем нормална. Кръвоносните съдове се разширяват, кръвта нахлува към повърхността на кожата, за да охлади тялото, а лицето и врата се зачервяват. Топлите вълни се наблюдават в различна степен при около 80% от жените в климактериума. Продължават най-често 1-2 минути. Броят на топлите вълни за денонощие е различен – от 2-3 до няколко десетки. Могат да продължат до 5 години след менопаузата.
Доказано е, че чувството на тревожност повишава честотата на топлите вълни. Пациентките, изпитващи тревожност страдат 5 пъти повече от топли вълни.
Вредното влияние, което оказват безсънието, тревожността, депресията и топлите вълни върху качеството на живот на жената може да се редуцира чрез прием на допълнително количество мелатонин в комбинация с фитоестрогени.